fbpx

Żłobek i przedszkole w Gadce. Wkrótce ruszy budowa (zdjęcia)

We wtorek 8 listopada plac budowy byłej szkoły w Gadce na potrzeby żłobka i przedszkola został oficjalnie z udziałem zaproszonych gości przekazany wykonawcy.

To ważne dla społeczności sołectwa Gadka oraz mieszkańców gminy Mirzec wydarzenie odbyło się z udziałem osób, które przyczyniły się do realizacji inwestycji oraz przedstawicieli lokalnych i regionalnych mediów. Gospodarz gminy wójt Mirosław Seweryn przywitał posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca, przewodniczącego Rady Gminy Mirzec Jana Zawiszę, radnych z Gadki Sylwię Błach oraz Marcina Drabika, Huberta Olejarza właściciela firmy Freedom, która wykona inwestycję, Cezarego Płeszkę inspektora nadzoru, sołtys Gadki Alicję Górską, Edytę Drożdżał dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gadce a także pracowników Referatu Inwestycji Urzędu Gminy w Mircu z kierownikiem Referatu Inwestycji Ryszardem Nowakiem.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn przedstawił zakres inwestycji oraz przypomniał starania władz gminy i radnych Rady Gminy w Mircu o finanse na przebudowę budynku byłej szkoły w Gadce i nadanie mu nowych funkcji. Wójt podkreślił, że przeprowadzenie inwestycji bez dofinasowania z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych byłoby niemożliwe oraz przekazał podziękowania dla posła Krzysztofa Lipca za wsparcie w pozyskaniu dofinasowania.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że gmina Mirzec jest wzorcową gminą, która skutecznie sięga po pieniądze pozabudżetowe, dzięki którym możliwe staje się przeprowadzenie inwestycji na które małych samorządów nie byłoby stać z własnego budżetu. Poseł Krzysztof Lipiec dodał, że jest pewien, że inwestycje oświatowe prowadzone w gminie Mirzec wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, którzy pragną, aby ich dzieci uczyły się w dobrych warunkach.

Radna z Gadki Sylwia Błach podkreśliła, że inwestycja da nowe życie budynkowi byłej szkoły, który przez 15 lat stał bezużytecznie i niszczał. Budynek, który powstawał przy udziale lokalnej społeczności, łączy pokolenia dlatego tak ważne jest nadanie mu nowych funkcji i zwrócenie społeczeństwu.

Hubert Olejarz właściciel firmy Freedom, która wykona inwestycję powiedział, że pracownicy wejdą na plac budowy w ciągu tygodnia a za 18 miesięcy społeczność Gadki i gminy Mirzec będzie mogła cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym budynkiem.

Finansowanie

Wartość całkowita inwestycji „Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek” to 7 881 546,03 złotych, przy czym 97 023 złotych kosztowało opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. 7 710 723,03 złotych będą kosztowały roboty wykonane przez wykonawcę Firmę Usługową Freedom ze Skarżyska-Kamiennej. Wynagrodzenie dla inspektora nadzoru PW Inwest Wojciech Płeszka z Kielc to kwota 73 800,00 złotych. Wartość dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych wyniesie 6 311 505 złotych.

Zakres inwestycji

Budynek wymaga prac adaptacyjnych o szerokim zakresie. Konieczna będzie wymiana posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie nowych ścian działowych w celu stworzenia nowych pomieszczeń i rozbudowy budynku.

W trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni 1300 metrów kwadratowych powstaną pomieszczenia dla trzech grup po 15 osób z przeznaczeniem na żłobek oraz dwóch grup po 25 osób z przeznaczeniem na przedszkole a także pomieszczenia biblioteki i czytelni dla dzieci. Na parterze powstanie stołówka dla przedszkolaków oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Gadce. Na tym samym poziomie powstanie kuchnia oraz pomieszczenia obróbki warzyw, mięs a także magazyny na produkty spożywcze. W budynku zamontowana zostanie winda umożliwiająca łatwą komunikację między poszczególnymi poziomami. Budynek zostanie połączony z obecnym budynkiem szkolnym.

Na terenie sąsiadującym z budynkiem zostanie wybudowany plac zabaw dla dzieci, powstanie także parking. Wybudowany będzie nowy zjazd z drogi publicznej oraz chodniki dla pieszych.

Warto podkreślić, że rozbudowa i przebudowa budynku po byłej szkole nie jest jedyną dużą inwestycją oświatową prowadzoną przez Urząd Gminy w Gadce. Wczesną wiosną 2023 roku zakończą się prace przy budowie sakli gimnastycznej, która powstaje przy udziale pieniędzy z programu Sportowa Polska – Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

Dofinansowano z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, który realizowany jest poprzez promesy z Banku Gospodarstwa Krajowego.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media