fbpx

Park Żeromskiego na światowym poziomie

Po raz kolejny niezależne fachowe gremium doceniło miasto Starachowice. Tym razem jest to Towarzystwo Urbanistów Polskich, które organizowało w 2022 roku już XVI edycję Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. W jego ramach II miejsce zajęła realizacja Parku Miejskiego im. Żeromskiego w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni”.

- Takie nagrody i wyróżnienia niezwykle cieszą, ale są też zobowiązaniem do tego by przy kolejnych inicjatywach trzymać poziom. W tym przypadku poprzeczka była ustawiona naprawdę wysoko, gdyż gremium urbanistów bierze pod uwagę czy dane miejsce spełnia aktualne światowe standardy zagospodarowania przestrzennego- powiedział Prezydent Miasta Marek Materek.

4

Promują nowatorskie rozwiązania

Konkurs organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich wraz ze Związkiem Miast Polskich ma na celu budowanie nowoczesnego wizerunku naszego państwa poprzez promocję najlepiej zrealizowanych przedsięwzięć urbanistycznych i architektonicznych w kontekście światowych standardów i trendów. W tej edycji do finałowego etapu zakwalifikowano 69 realizacji z miejscowości z całej Polski.

Nasz Park wśród najlepszych

Zielona rewitalizacja Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach tak przypadła kapitule do gustu, że przyznano jej II miejsce w kategorii „Rewitalizowana Przestrzeń Publiczna w Zieleni”

1

- Park znajduje się w centralnej części miasta w miejscu gdzie jeszcze na początku XX wieku funkcjonowała kopalnia rudy żelaza „Herkules”. W ramach projektu zrealizowano tutaj wiele obiektów o różnorodnych funkcjach czy stopniu aktywności – wyjaśnił Prezydent Materek.
2

Przypomnijmy, że w ramach rewitalizacji utworzono strefę reprezentacyjno-wypoczynkową, strefę do aktywnego wypoczynku, a na całym terenie parku pojawiły się zarówno ścieżki edukacyjne jak i trasy aktywności sportowej. Efekt jest taki, że park stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Jak czytamy w uzasadnieniu kapituła w tym wypadku zwróciła szczególną uwagę na układ kompozycyjny, który uwzględniał uwarunkowania kulturowe i przyrodnicze. Doceniono rozwiązania wykorzystujące ukształtowanie terenu oraz zachowanie tożsamości miejsca.

6

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media