fbpx

Zapobiegając podtopieniom i zalewaniu

Gotowy jest projekt dotyczący kompleksowego rozwiązania problemu zagospodarowania nadmiaru wód opadowych na starachowickim osiedlu Południe. Inwestycja ma kosztować ponad 30 mln zł. Miasto poszukuje możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na ten cel.

panorama południe 1

Starachowice, podobnie jak wiele gmin w Polsce, borykają się z problemami dotyczącymi zalewania i podtopień występujących na skutek deszczy nawalnych. W przypadku terenów miejskich, gdzie nie brakuje betonowych powierzchni, po obfitych deszczach ulicami płyną rzeki wody.

W Starachowicach, podobnie jak i w większości polskich miast, licząca sobie kilkadziesiąt lat sieć kanalizacyjna nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić nadmiaru wód opadowych. Spowodowane jest to także tym, że przed laty przy projektowaniu kanalizacji uwzględniano inne parametry oraz modele opadowe, które nie spełniają obecnych potrzeb. W przypadku Starachowic dodatkowym utrudnieniem jest położenie miasta, na wzgórzach. Po nawalnych deszczach powszechne stały się podtopienia, w efekcie których zalewane zostają drogi, parkingi, piwnice, garaże.

Według prognoz, zjawiska pogodowe związane z występowaniem częstych i obfitych opadów deszczu będą się nasilać. Dlatego by zapobiegać ich skutkom, trzeba odpowiednio dostosować infrastrukturę techniczną. Władze Starachowic poszukują kompleksowych rozwiązań w zakresie zagospodarowania wód deszczowych. Gotowy jest już projekt przebudowy oraz rozbudowy sieci kanalizacji deszczowej osiedla Południe wraz z budową zbiorników retencyjnych.

osiedle południe

- Projekt przewiduje budowę nowej kanalizacji deszczowej od ul. Miodowej, poprzez teren dawnej bazy PKS, przez ul. Ostrowiecką z wyprowadzeniem wód do rzeki Kamiennej – informuje Architekt Miejski Marcin Bednarczyk. - Gmina posiada pozwolenie na budowę, szacunkowy koszt przedsięwzięcia to ponad 30 mln zł. Miasto liczy na uzyskanie dofinansowania z programów mających na celu poprawę systemu gospodarowania wodami opadowymi.


reklama


Przy okazji tego przedsięwzięcia zaprojektowano budowę nowej drogi łączącej ulice Miodową z Ostrowiecką. Gmina stara się o pozyskanie dofinansowania dla tej inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media