fbpx

Działają dla dobra osób z niepełnosprawnościami (zdjęcia)

Starachowickie Stowarzyszenie „Niepełnosprawni Plus” świętuje jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Uroczyste obchody odbyły się w sali konferencyjnej „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

- Zdobywanie środków finansowych na działalność statutową, prowadzenie placówki wsparcia na rzecz osób z niepełnosprawnościami, udzielanie pomocy rehabilitacyjnej i wreszcie integracja całego środowiska to zadania, które Pani jako prezes stowarzyszenia wykonuje perfekcyjnie. Ciężko przeliczyć Pani zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Na pewno jest ono jednak bezcenne i za to właśnie należą się Wam podziękowania od nas wszystkich – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas spotkania jubileuszowego.

dsc 0647

Prezydent Miasta przekazał również prezent urodzinowy, którym zgodnie z oczekiwaniami stowarzyszenia był nowy komputer stacjonarny. Sprzęt z pewnością będzie służył stowarzyszeniu przez kolejne lata, a powstaną na nim nowe wnioski o finansowe wsparcie dla organizacji składane do jednostek samorządu terytorialnego. Trafią one również do Gminy Starachowice, która od lat wspiera starachowickie stowarzyszenie.

dsc 0624

Być może powstanie na nim również kolejna prezentacja multimedialna na miarę tej, która została zaprezentowana podczas piątkowego spotkania w „Olimpii”. Była to fotograficzno-filmowa podróż przez najważniejsze wydarzenia w historii stowarzyszenia. Nie brakowało oczywiście zdjęć z licznych wyjazdów i spotkań integracyjnych, a także bieżącej działalności stowarzyszenia.

dsc 0644

Ostatnim akcentem prezentacji był slajd z cytatem Świętego Jana Pawła II - „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”. Słowa te doskonale oddają działalność stowarzyszenia pod okiem Pani Alicji Czarneckiej. Do słów tych odnosili się również liczni goście odbierający z rąk prezes i członków zarządu pamiątkowe statuetki w dowód uznania swojego wsparcia dla działalności stowarzyszenia.

Nie brakowało licznych życzeń pomyślności, wytrwałości i uśmiechu, z którym dużo łatwiej iść przez świat. A tego na pewno nie brakowało podczas jubileuszowego spotkania. W znakomitą atmosferę wprowadzała Prezes Czarnecka, która opowiadała liczne anegdoty dotyczące historii stowarzyszenia. Atmosfera udzielała się wszystkim gościom, którzy tak licznie odwiedzili urzędową salę Olimpia.

dsc 0625

- Przekazujemy Wam nasze serce na dłoni – mówiła podczas wręczania statuetek Alicja Czarnecka.

- Za to piękno co Pani robi, należą się Pani skrzydła – podkreśliła Anna Maria Adamiak, której recital był jedną z części jubileuszowego wydarzenia. Starachowicka śpiewaczka operowa, operetkowa i musicalowa jest stałym gościem licznych uroczystości organizowanych przez stowarzyszenie.

dsc 0630

Kilka słów o bohaterce

Działalność społeczna Pani Alicji Czarneckiej na rzecz osób z niepełnosprawnościami trwa od 1977 r. do obecnej chwili.

W 1977 r. aktywizowała Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy ZM.TPD w Starachowicach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Alicja Czarnecka czyniła starania o poprawę warunków życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin zwłaszcza małych dzieci.

W 1983 r. w Starachowicach został oddany do użytku oddział przedszkola dla dzieci specjalnej troski w Przedszkolu Miejskim Nr 11 w Starachowicach. Sukces owocuje do dnia dzisiejszego. Obecnie PM Nr 11 funkcjonuje z oddziałami integracyjnymi i nosi imię Misia Uszatka. W latach 1983 - 1990 organizowała turnusy rehabilitacyjne w szpitalu rehabilitacyjnym w Czarnieckiej Górze k/Końskich w woj. Świętokrzyskim. Rokrocznie przez trzy tygodnie z tej formy korzystało kilkadziesiąt dzieci wraz z matkami. Pokonywała napotykane przeszkody dot. indywidualnej edukacji dzieci w domach. Zorganizowała dla nich również indywidualną naukę religii, opiekę stomatologiczną, profilaktykę, leczenie i usuwanie zębów w znieczuleniu ogólnym.

dsc 0650

W 1997 roku Pani Alicja Czarnecka w porozumieniu z Prezesem Zarządu Panem Krzysztofem Słoniem (obecnie Senatorem RP) założyła w Starachowicach terenowe Koło Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawni Plus” w Kielcach. Od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu Koła i nadal jest nieoceniona w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Do 2013 r. w Kole zrzeszonych było 126 osób. Założyła Środowiskowy Klub Wsparcia, w którym pracuje społecznie i jest koordynatorem. Klub zrzesza obecnie 150 osób. Dzięki zatrudnieniu m.in. rehabilitanta czy psychologa mogą być tam prowadzone zajęcia z rehabilitacji ruchowej, poradnictwa medycznego, psychologicznego. Klub dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada salę rehabilitacyjno-rekreacyjną, do prac plastycznych lub spotkań z psychologiem oraz biuro. Uczestnikami zajęć są osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi i członkowie ich rodzin. Organizuje różne formy wypoczynku i integracji jak: warsztaty i obozy z elementami rekreacji, sportu, profilaktyki uzależnień,turnusy rehabilitacyjne, wycieczki krajoznawcze krajowe i zagraniczne, zabawy i spotkania.

Od 2014 roku z inicjatywy Pani Alicji Czarneckiej zostało założone samodzielne Starachowickie Stowarzyszenie „Niepełnosprawni Plus Starachowice”, w którym pełni funkcję Prezesa Zarządu. Wszystkie zajęcia i spotkania to efekt wielkiego zaangażowania i całkowitego poświęcenia Pani Alicji Czarneckiej, która nigdy nie zawiodła środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin. We wszystkie działania wkłada całe swoje serce i nigdy się nie poddaje. Pani Alicja Czarnecka ma 73 lata, poświęciła 45 lat swojego życia dla drugiego człowieka, nie działa dla zysku i rozgłosu, lecz czuje i rozumie wszystkie problemy i sprawy osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Zawsze dla każdego znajdzie czas, wysłucha, doradzi, pomoże. Jest matką 46-letniego syna Artura, niepełnosprawnego od urodzenia z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym i całkowicie niewidomego. Pomimo swoich problemów nigdy nie przenosi je na forum publiczne, nie stawia własnych spraw i potrzeb na pierwszym miejscu. Syn Pani Alicji Czarneckiej pomimo niewidzenia dla własnej przyjemności od kilkunastu lat tka przepiękne gobeliny. Wiele można by mówić i pisać o Pani Alicji Czarneckiej, kobiecie skromnej, która przez 45 lat pracuje społecznie na rzecz drugiego człowieka, walczy o godność każdego z nich, jest oddana całym sercem, zaangażowaniem i bezinteresownie pomaga potrzebującym.

dsc 0634

Pani Alicja Czarnecka wraz z Zarządem Stowarzyszenia realizuje dla swoich podopiecznych i ich rodzin zadania z zakresu: rehabilitacji usprawniania ruchowego, rozwojowe plastyczne, spotkania grupy wsparcia rodzin, społecznej i integracji sportu, rekreacji, wypoczynku, warsztaty psychoterapeutyczne i Wsparcia Duchowego i inne okolicznościowe. Za pracę społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych pani Alicja Czarnecka otrzymała wiele wyróżnień w postaci: odznaczeń Statuetek, dyplomów, podziękowań, listów gratulacyjnych. Poniżej przedstawiam podejmowane działania przez Panią Alicję Czarnecką jak i otrzymane nagrody i wyróżnienia.

Działalność i wyróżnienia

W 1983 roku otrzymała odznakę „Przyjaciel Dziecka” za pracę Społeczną dla dobra dzieci od TPD w Starachowicach. Rok później Uchwałą Rady Państwa została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasług, a w 1987 roku otrzymała „Złotą Odznakę” Zasłużonego Działacza Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W latach 1984 - 1988 była Radną w Miejskiej Radzie Narodowej w Starachowicach, a w latach 2002-2006 radną Rady Miejskiej w Starachowicach.

dsc 0661

Alicja Czarnecka, w ramach swojej społecznej działalności jako prezes Stowarzyszenia, w latach 1997 – 2022 zorganizowała:


reklama


- około 40 Turnusów Rehabilitacyjnych nad morzem w Międzywodziu, Dziwnowie, Ustce, Jantarze, Mrzeżynie,

- blisko 50 zabaw Andrzejkowych i Sylwestrowych

- 20 spotkań rodzin przy Grillu i ognisku oraz spotkań Wigilijnych

- ponad 20 wycieczek krajowych, m.in. do: Warszawy, po woj. świętokrzyskim, Krakowa, szlakami Dolnego Śląska jak Wrocław, Wałbrzych, Książ, Region Podkarpacia - Bieszczad, Częstochowy, Uniejowa, --wyjazdy do teatrów do Warszawy, Radomia, Łodzi, Otrębus na występ Ludowego Zespołu „Mazowsze”.

- ponad 25 Warsztatów: Psychoterapeutycznych; Aktywności Społecznej; Grupy Wsparcia Rodzin; Wsparcia Duchowego (warsztaty organizowane były w różnych miastach i ośrodkach jak: Ciechocinek, Kębło k/Wąwolnicy, Bocheniec, Gdańsk Sobieszewo, Bukowina Tatrzańska, Rudnik n/Sanem, Ostrów Pieckowski, Kałków.

dsc 0653

W latach 2018 – 2021 zorganizowała 6 Obozów rekreacyjno - sportowych z elementami profilaktyki uzależnień promujący zdrowy styl życia wśród dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych w Ostrowie Pieckowskim na Mazurach oraz w Bocheńcu woj. Świętokrzyskie.

W 2005 roku prezydent Miasta Starachowice Sylwester Kwiecień uhonorował Stowarzyszenie Statuetką „Starzechy” za osiągnięcia i działania społeczne.

W tym samym roku z PFRON w Warszawie otrzymała „Statuetkę „za wybitne osiągnięcia w rehabilitacji społecznej i integracji na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych”. Statuetka wręczana była podczas uroczystej Gali w Konstancinie.

W grudniu 2011 roku Stowarzyszenie otrzymało statuetkę „Laur Wolontariatu” przyznaną przez Stowarzyszenie Wolontariatu Caritas Polska i Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Kielcach, oraz nagrodę w postaci wyjazdu studyjnego do Brukseli ufundowany przez Euro deputowaną panią Różę Thun, który doszedł do skutku w październiku 2012.

W 2013 r. postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Alicja Czarnecka została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Gratulujemy kolejnego jubileuszu, a już wkrótce na naszym portalu jeszcze więcej zdjęć z piątkowego wydarzenia. 

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media