fbpx

Marzena Okła-Drewnowicz interweniuje w sprawie zwolnień w MAN

Marzena Okła-Drewnowicz interweniuje w sprawie zwolnień w MAN Marzena Okła-Drewnowicz interweniuje w sprawie zwolnień w MAN

Głośnym echem odbija się informacja o planowanych zwolnieniach w MAN Bus Starachowice. Firma ma wypowiedzieć umowy 860 pracownikom zakładu. W środę 23 listopada posłanka Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej w tej sprawie.

Przypomnijmy, że w poniedziałek 21 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli związków zawodowych z Zarządem firmy, podczas którego omawiano sprawę zwolnień. Jak przekazała starachowicka "Solidarność" w trakcie rozmów prezes Mundur Yavuz stwierdził, że decyzja o zwolnieniach jest nieodwracalna. Ponadto odrzucił propozycję przewodniczącego związków zawodowych, dotyczące uruchomienia programu dobrowolnych odejść i dodatkowych odpraw dla zwolnionych pracowników. Firma zadeklarowała, że zaproponuje osobom zwolnionym inne miejsca pracy w zakładach MAN-a w Banovcach na Słowacji czy też w Niepołomicach pod Krakowem. To jednak nie uspokoiło pracowników, co nie powinno dziwić z uwagi na odległość wspomnianych zakładów od Starachowic. Część zwolnionych może trafić do PKC w Starachowicach.


reklama


Głos w tej sprawie postanowiła zabrać posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, składając interwencję poselską. Treść pisma:

Północna część regionu świętokrzyskiego od lat zmaga się z wysokim poziomem bezrobocia. Każde miejsce pracy ma na tym terenie ogromne znaczenie. Jednym z większych pracodawców zatrudniających osoby ze Starachowic oraz ościennych powiatów jest MAN Truck and Bus oddział w Starachowicach. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą autobusów niskopodłogowych.

Zarząd firmy przekazał informację o planowanym zwolnieniu 860 z około 3500 pracowników. Przedstawiciele przedsiębiorstwa jako powód restrukturyzacji podali trudną sytuację gospodarczą oraz wzrost kosztów materiałów i energii, w związku z czym „w perspektywie krótko i średnioterminowej nie można spodziewać się znaczącej poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej”. Z opublikowanego przez firmę oświadczenia wynika, że sprzedać spadła z około7400 pojazdów w 2019 roku do około 4600 w 2021, a w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku sprzedano około 2800 autobusów. Zarząd zakłada zmniejszenie liczby produkowanych autobusów z 12 do 8 dziennie, przez co planowana jest likwidacja 860 miejsc pracy w Starachowicach. Niesie to ze sobą widmo wzrostu poziomu bezrobocia w północnej części województwa świętokrzyskiego oraz utratę często jedynego źródła dochodu dla wielu rodzin.

W związku z powyższym proszę Pana Premiera o odpowiedź, czy Rząd podjął działania mające na celu wsparcie Firmy MAN Truck and Bus w Starachowicach oraz zapobieżenie bądź zmniejszenie skali zapowiadanych zwolnień pracowników. Jeśli tak, jakie to były działania i jakie są och efekty? Jeśli nie, czy Rząd zaproponuje firmie pomoc, która poprawiłaby jej sytuację gospodarczą oraz pozwoliła utrzymać miejsca pracy?

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media