fbpx

W Starachowicach trwa zbiórka podpisów pod projektem przywracającym finansowanie in vitro przez NFZ (zdjęcia)

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce zjawisko to dotyka około 3 milionów osób. 18 listopada ruszyła zbiórka podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy przywracającej finansowanie in vitro przez NFZ.

500 milionów złotych rocznie – taki budżet zakłada projekt „Tak dla in vitro” na wsparcie niepłodnych par. Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedury in vitro. Podobny program działał w Polsce kilka lat temu, został jednak zniesiony po objęciu władzy przez obecny rząd. Teraz do życia powołano obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji. Swój głos w sprawie mogą zabrać także starachowiczanie – trwa zbieranie podpisów.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne
i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.

Koordynatorką spraw związanych ze zbieraniem podpisów w naszym regionie jest Kinga Sawicka. W powiecie starachowickim podpisy pod projektem można składać w:

• W biurze Platformy Obywatelskiej w Starachowicach przy ul. Niskiej 4 we wtorki godz. 10:00 -12:00 i czwartki godz. 16:00 – 18:00 (w każde inne dni po telefonicznym umówieniu się z koordynatorką projektu pod numerem telefonu +48694498464)

• w Gabinecie Weterynaryjnym „GOLDI” lek. wet. Andrzej Maszewski, ul. Złota 20, Starachowice.

Planowane są bezpośrednie spotkania ze starachowiczanami w trakcie spacerów po mieście. O szczegółach organizatorzy będą informować na bieżąco.


reklama


mod / wł.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media