fbpx

Polecamy

Nowa ścieżka rowerowa już odebrana (zdjęcia)

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej. W tym miejscu powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.

- Dziś odbieramy kolejne prace inwestycyjne związane z budową ścieżek rowerowych w mieście. Dziś przyszedł czas na przebudowaną ulicę 1 Maja. To ulica niezwykle ważna dla naszego miasta. Ważna, bo prowadząca przede wszystkim do największego pracodawcy w mieście – firmy MAN, ale także do innych zakładów pracy mających swoje siedziby na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przy tej ulicy znajdują się również placówki oświatowe, w tym również Szkoła Podstawowa nr 1, a jak dobrze wiadomo stworzenie systemu ścieżek rowerowych ma służyć bezpieczeństwu i jeszcze lepszej komunikacji – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

DSC 0064

Prezydent Materek podczas spotkania z mediami przypomniał o najważniejszej idei tworzenia w mieście systemu ścieżek rowerowych.

DSC 0111

- Powstanie ścieżek rowerowych w mieście ma zapewnić możliwość bezpiecznego dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły. Ale system ścieżek to nie tylko udogodnienie dla młodszych mieszkańców miasta. Budujemy i tworzymy je również dla osób pracujących. Wszystko po to, aby szczególnie w okresie letnim, wiosennym czy jesiennym mogli przesiąść się na swoje jednoślady i dostać się do pracy – dodał Prezydent Miasta.

DSC 0114

Inwestycję związaną z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej w Starachowicach realizowała firma TRAKT S.A.

DSC 0069

Wartość umowy podpisanej w listopadzie ubiegłego roku wyniosła prawie 2 miliony złotych – 1.953.000 złotych.

DSC 0120

Aż 85 % wartości tej umowy to środki unijne pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja realizowana była w ramach projektu zakładającego modernizacji infrastruktury transportowej. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 52 miliony złotych, a w jego ramach realizowano między innymi:

  • zakup taboru niskoemisyjnego EURO VI - 13 szt.,

  • budowa stacji tankowania CNG,

  • przebudowa dróg,

  • przebudowa oświetlenia ulicznego,

  • modernizacją 20 wiat przystankowych i zatok,

  • wprowadzenie 2 systemów ITS,

  • budowa systemu ścieżek rowerowych 12 km,

  • wprowadzenie roweru miejskiego, stacji rowerów i stacji Bike&Ride.

DSC 0134

Pozostałe 8 % wartości umowy to środki pochodzące z budżetu państwa, a zaledwie 7 % to środki pochodzące z budżetu Gminy Starachowice.

DSC 0141

W ramach inwestycji, której odbiór dokonano w dniu dzisiejszym wykonano:

*przebudowę kanalizacji deszczowej,

*przebudowano ulicę na długości około 420 mb wraz ze skrzyżowaniem ulic 1Maja, Stromej i Stalowej na skrzyżowanie typu rondo,

*wykonano chodnik,

*wykonano ścieżkę rowerową z ciągiem pieszo-rowerowym o długości około 1200 mb,

*wykonano zatokę postojową,

*przestawiono kolidujące ze ścieżką rowerową słupy oświetleniowe,

*wykonano oznakowanie poziome i pionowe zgodnie z projektem stałej organizacji ruchu.

DSC 0143

W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli również radni Rady Miejskiej w Starachowicach, którzy za realizację inwestycji dziękowali Prezydentowi, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz wykonawcy.

- Nasze miasto poprawia się wizualnie każdego dnia. Poprawia się również bezpieczeństwo naszych rowerzystów, a my budujemy dla nich ścieżki rowerowe. Te inwestycje cieszą, a ich realizacja wpływa pozytywnie na zadowolenie mieszkańców – ocenił radny Mariusz Zaborski.

DSC 0165

- Na pewno zwiększy się teraz bezpieczeństwo uczniów uczęszczających do obu szkół zlokalizowanych na tej ulicy. Dodatkowo jako miasto będziemy propagować zdrowy styl życia zachęcając mieszkańców do jazdy na rowerze – dodał radny Włodzimierz Orkisz.

DSC 0072


reklama


UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media