fbpx

Polecamy

Francja, Włochy i Rumunia z wizytą w Polsce (zdjęcia)

W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2022 r. Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice gościła kolejne międzynarodowe wydarzenie. Tym razem odwiedzili nas delegacje z Miasta Haybes (Francja), Miasta Pollina (Włochy) oraz regionu Harghida (Rumunia). Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Rewizja - Pamiętając o przeszłości, przewidując przyszłość" finansowanego z unijnego Programu Europa dla Obywateli.

Wydarzenie pod hasłem "Overcoming barriers to Human Dignity” czyli "Przełamując bariery ludzkiej godności" skupiło się na pokazaniu trudnej historii czasów drugiej wojny światowej oraz okresu socjalizmu. W pierwszym dniu w I Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach odbyło Forum, gdzie młodzież z zagranicy zaprezentowała swoje prace, przygotowane w ramach konkursu "Tell your story". Gości przywitał Dyrektor Szkoły - Dariusz Lipiec, a z mową wstępną wystąpił Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych - Marcin Gołębiowski.

P1460451

Na początku Lisa z Francji przedstawiła historię swojej babci - Jadwigi, która urodziła się w latach 30 XX wieku w Polsce. Podczas II wojny światowej jej rodzice zostali zamordowani przez nazistów i była zmuszona uciekać i szukać lepszego życia. Przez niesamowite szczęście została przygarnięta przez rodzinę z Francji, która zabrali ją do swojego rodzinnego kraju. Historia ta była bardzo wzruszająca i pokazała tragiczne losy wojny oczami zwykłej osoby.

Następnie Ferenc z Rumunii przedstawił historię swojego dziadka, który stał się dla niego wzorem do naśladowania dzięki działalności w ruchu oporu za czasów stalinizmu. Opowiedział też o bardzo ciekawym aspekcie narodowościowym, jako że delegacja z Rumunii reprezentowała region Harghida, gdzie zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Węgrzy. Ma to związek z rozpadem imperium Austro-Węgierskiego i traktatem w Trianon gdzie Węgry straciły terytorium na rzecz Rumunii jednak Węgrzy - Szeklerzy, którzy pozostali na tych terenach pielęgnują swoją tradycję.

P1460443

Na koniec Dorothea z Włoch zaprezentowała swój film, w gdzie zamieściła wywiady z mieszkańcami Polliny, którzy pamiętają czasy faszystowskie i trudne czasy powojenne. Dzięki temu młodzież miała okazję usłyszeć z pierwszej ręki przerażające historie, które zdarzyły się nie tak dawno temu. Każda historia i każda osoba była unikalna i inspirująca.

Po prezentacjach nadszedł czas na pokazanie historii, tradycji i kulinariów Polski. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Starachowicach przygotowali dedykowaną prezentację o naszej historii oraz quiz dla gości międzynarodowych. Prezentację tańców polskich - Poloneza i Mazurka przygotowali uczniowie jedynki, którzy należą do Zespołu Folklorystycznego "Okrasa".


reklama


Na koniec odbyły się warsztaty w grupach narodowych. Młodzież wspólnie z gośćmi podzieliła się na 4 grupy - Rumunia, Polska, Włochy i Francja i wspólnymi siłami opracowywali plakat na temat danego kraju. Ze względu na poczucie narodowści gości z Rumunii, prezentacja była o Węgrzech. Jaka jest najważniejsza data w historii kraju? Jaki był punkt zwrotny który zmienił historię? Jaka jest najważniejsza osoba? Film, serial, piosenka, danie oraz co łączy dany kraj z Polską. I to wszystko w języku angielskim i we współpracy międzykulturowej. Najlepszą prezentację przygotowała grupa "włoska", która na koniec zaśpiewała utwór Bella Ciao.

P1460455

Po obiedzie w barze mlecznym nadszedł czas na oprowadzanie po najważniejszych punktach miasta przez członków Młodzieżowej Rady Miasta.

Dzień później Wiktoria Nojek, Patryk Mielczarek, Mikołaj Michalczak, Olga Cukierska oraz Dominik Adach z Młodzieżowej Rady Miasta wraz z gośćmi pojechali do Kielc aby zwiedzić Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - czyli Stare więzienie kieleckie, które jest miejscem otwartym i przyjaznym. Nowoczesna, multimedialna wystawa prezentuje przeszłość Kielc i regionu od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Przestrzeń ekspozycji zachęca do aktywnego spotkania z historią, do bezpośredniego kontaktu z pamiątkami przeszłości. Celem działalności Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej jest kształtowanie szacunku do tradycji narodowej oraz tworzenie wzorca osobowego współczesnego patrioty, inspirowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowo – badawczej i popularyzatorskiej w zakresie edukacji patriotycznej o obywatelskiej; inicjowanie przedsięwzięć patriotycznych o charakterze wychowawczym wśród młodzieży na terenie miasta oraz prezentowanie dorobku młodzieży szkolnej w zakresie wychowania patriotycznego.

P1460297

Kolejnym punktem programu były pierogi u Cystersów w Klasztorze w Wąchocku wraz z oprowadzaniem klasztoru. Poznaliśmy dzieje Cystersów, co w szczególności zaciekawiło naszych gości z Francji, gdzie zakon powstał. Na koniec na kolacji odbyły się szybkie wróżby andrzejkowe

W ostatni dzień odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 11 w Starachowicach, gdzie zaprezentowana została nowoczesna historia Polski. Pan Robert Adamczyk - ekspert i pasjonat historii, opowiedział młodzieży i gościom o ruchu oporu w powojennej Polsce.

P1460649


reklama


UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media