fbpx

Młodzi radni podsumowali rok (zdjęcia) Wyróżniony

Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności statutowej za ubiegły rok. Szczegółowe informacje miejskim Radnym przekazała nowa przewodnicząca MRM Klaudia Chamera.

W 2022 roku Młodzieżowa Rada Miasta Starachowice odbywała cyklicznie spotkania, brała udział w spotkaniach organizowanych przez zewnętrzne instytucje oraz uczestniczyła w licznych projektach krajowych i europejskich.

Ubiegły rok członkowie MRM rozpoczęli od udziału w warsztatach dotyczących transformacji rynku pracy oraz gospodarki w ramach projektu „Mix the Bubbles”.

 1340438

- 35- osobowa grupa podczas dwóch warsztatowych dni wypracowała tzw. "policy proposal"- czyli projekt nowego prawa na poziomie unijnym. Starachowice były jednym z pięciu miast w Polsce, które wzięły udział w projekcie. Podobne spotkania odbyły się w Rzeszowie, Ostrołęce, Białymstoku oraz Oleśnicy. Równocześnie nad tymi tematami debatowali młodzi z Grecji oraz Włoszech. Starachowicki projekt został laureatem, a zwycięzcy wzięli udział w „Igrzyskach Wolności” i mieli szansę uczestniczyć w warsztatach medialnych z ekspertem z TVN24 – czytamy w sprawozdaniu młodych radnych.

Członkowie starachowickiej MRM biorą udział w licznych projektach europejskich. W lutym zakończył się projekt „Cities for YOUth” finansowany z programu Erasmus+. Projekt dał szansę na współpracę starachowickiej młodzieży ze swoimi rówieśnikami z Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Litwy.

image 6483442

Klaudia Chamera przypomniała również o ostatnich zmianach w statucie rady. Dotyczyły one obowiązku zmian zapisów wynikających z ustawy samorządowej, a przede wszystkim zmiany trybu naboru młodych uczniów do rady.


reklama


W maju ubiegłego roku reprezentanci naszej rady wzięli udział w wizycie studyjnej w Portugalii w ramach projektu „Future of Europe”, a także zorganizowali kampanię ekologiczną na terenie naszego miasta.

- Kampania ta polegała na przeprowadzeniu akcji sprzątania przez młodzież wyznaczonego przez nich terenu. Następnie wszyscy, którzy zdecydowali się przystąpić do konkursu mieli za zadanie zaprezentować rezultaty tych działań w formie zdjęć lub filmików – dodała Chamera.

IMG 2061

Ważnym wydarzeniem w kalendarzu imprez organizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta w 2022 roku był Młodzieżowy Festiwal Obywatelski. Impreza organizowana była we współpracy z Parkiem Kultury, a w jego ramach nie zabrakło konkursów, wykładów, warsztatów oraz występów młodych artystów ze Starachowic. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 młodych ludzi.

Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta odwiedzili w ubiegłym roku również Łotwę. W czerwcu wzięli udział w spotkaniu dotyczącym problemu dezinformacji podczas pandemii COVID-19.

Ciekawym przedsięwzięciem było również międzykulturowe śniadanie na trawie, które było okazją do spotkania z ukraińską młodzieżą.

DSC 1211

- Rozmawialiśmy o możliwościach włączenia się w edukację pozaformalną, a także o tym czego brakuje młodym ludziom w Starachowicach. Nie zabrakło również gier i zabaw integrujących młodzież. Młodzieżowa Rada Miasta wspierała także zbiorki najważniejszych artykułów dla mieszkańców Ukrainy – przypomniała przewodnicząca Rady.

Nasi radni włączyli się również aktywnie w pomoc przy organizacji Dnia Niepodległości Ukrainy. We wrześniu uczestniczyli w obradach Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Kielcach.

W tym samym miesiącu młodzi radni zorganizowali szereg spotkań, wydarzeń i przedsięwzięć, których tematem przewodnim był patriotyzm i nacjonalizm. Nasze miasto odwiedzili wówczas goście z Łotwy, Włoch, Portugalii, Macedonii Północnej i Grecji.

W październiku nasza młodzież wyjechała do Grecji na kolejne europejskie spotkanie z młodzieżą z różnych krajów naszego kontynentu.

DSC 1198

Trwa jedenasta kadencja 

Przypominamy, iz Klaudia Chamera została wybrana nową przewodniczącą starachowickiej Młodzieżowej Rady Miasta, która rozpoczęła swoją jedenastą kadencję w grudniu ubiegłego roku. Uroczyste spotkanie podsumowujące pracę 10. kadencji Rady oraz prezentację i ślubowanie nowych członków odbyło się w sali konferencyjnej „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

- Byliście uczestnikami wielu wydarzeń i spotkań na terenie naszego miasta, ale także w sposób aktywny współtworzyliście politykę młodzieżową Starachowic. Co więcej przez ten czas byliście ambasadorami w mieście, województwie oraz Polsce. Gdy słuchałem opinii radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego na temat spotkania w Starachowicach to stwierdzili oni, że było to najlepsze spotkanie w jakim uczestniczyli. Wasze efekty pracy i to czym się na co dzień zajmujecie sprawiają, że opinia na Wasz temat może być tylko jedna. Byliście najlepszą Młodzieżową Radą Miasta w województwie, a to niezwykłe wyróżnienie – podsumował pracę radnych poprzedniej kadencji młodzieżowej rady Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

DSC 1213

Młodzieżowa Rada Miasta jest organem samorządowym młodzieży miasta Starachowice. Rada ma charakter wnioskodawczy i opiniodawczy wspiera oraz upowszechnia ideę samorządności oraz społeczeństwa obywatelskiego wśród młodych mieszkańców miasta. Dzięki jej działaniom młodzi ludzie, tuż przed wkroczeniem w dorosłość, mogą czynnie uczestniczyć w życiu Starachowic. W skład Młodzieżowej Rady Miasta wchodzi maksymalnie 25 młodych ludzi, którzy uczą się w szkołach w Starachowicach lub zamieszkują Gminę Starachowice w wieku od 13 do 25 lat. Osoby te angażują się lub chcą się zaangażować w życie publiczne np. swojej szkoły, osiedla lub całego miasta.

DSC 1220

W skład jedenastej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta weszło 25 młodych ludzi:

- Adach Dominik
- Chamera Klaudia
- Cukierska Olga
- Derlatka Wiktoria
- Domański Krzysztof
- Gawlik Bartosz
- Gąsior Izabela
- Kajzer Anna
- Koczubiej Anna
- Kopyś Natalia
- Kozieł Lena
- Łaszewicz Julia
- Młudzińska Marcelina
- Nojek Wiktoria
- Nowak Agata
- Pawłoś Mikołaj
- Poliszczuk Iga
- Sadrak Wiktoria
- Snopkova Renata
- Styczeń Piotr
- Szczych Jan
- Tomczyk Julia
- Turek Amelia
- Tuźnik Lena
- Zaborski Kacper

- Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego w jaki sposób realizujecie projekty międzynarodowe. Imponujecie mi swoimi kompetencjami językowymi. Mam nadzieję, że w kolejnej kadencji nie zabraknie również realizacji kolejnych tego typu projektów. Będziecie poruszać tematy wymagające dyskusji, czasami wręcz trudne. Zachęcam wszystkich do działania i rozwijania swoich umiejętności. Dla Was będzie to taki pierwszy krok do działalności studenckiej, bo wierzę w to i już gorąco Was namawiam do tego, aby w przyszłości realizować się w pracach samorządu studenckiego. Jestem otwarty na Wasze pomysły. Służę pomocą i radą – zapewnił Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.

327338972 1846515702391348 2680233851643036324 n

W ubiegłym roku dokonano również wyboru opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta. MRM na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2022 r. podjęła uchwałę w sprawie zarekomendowania Radzie Miasta Starachowice kandydata na Opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice, wskazując na tę funkcję Pana Kamila Stanosa.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media