fbpx

Gminy Mirzec i Wąchock wspólnie na rzecz powstania szlaku turystycznego

Gminy Mirzec i Wąchock wspólnie na rzecz powstania szlaku turystycznego Gminy Mirzec i Wąchock wspólnie na rzecz powstania szlaku turystycznego

Ruszyły przygotowania do powstania nowego szlaku turystycznego łączącego gminę Mirzec i gminę Wąchock.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn podpisał w poniedziałek 16 stycznia porozumienie z Jarosławem Samelą burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock dotyczące woli wspólnej realizacji projektu mającego na celu powstanie szlaku turystycznego od centrum Mirca do zbiornika wodnego w Wąchocku. Trasa turystyczna o długości około 10,5 kilometra będzie przebiegać przez miejsca atrakcyjne krajobrazowo co pozwoli na eksponowanie walorów historyczno-przyrodniczych i rekreacyjnych obu gmin. Długość trasy na terenie gminy Mirzec do centrum Mirca do Gadki – leśniczówka będzie wynosić około 5 kilometrów. Dodatkowo gmina Mirzec jako lider projektu zadeklarowała, że przejmie prawa i obowiązki związane z utworzeniem szklaku na terenach leśnych o długości około 3,8 kilometra. Gmina Wąchock zadeklarowała wykonanie szlaku turystycznego na swoich terenach według jednego z dwóch rozważanych wariantów: na odcinku o długości około 1,2 kilometra przy ulicach: Szydłowieckiej, Skalistej i Torowej do przejścia torowego na linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska-Dębica lub na odcinku o długości około 1,7 kilometra przy ulicach Szydłowieckiej i Torowej do przejścia torowego na linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska-Dębica. Integralną częścią projektu jest wykonanie infrastruktury turystycznej i trasy rowerowej w obydwu partnerskich gminach.

Gmina Mirzec jako lider projektu zleci dokonanie wyboru wykonawcy opracowania programu funkcjonalno użytkowego dla projektu. Przewidywany koszt budowy infrastruktury turystycznej wynikającej z umowy to około 8 milionów złotych, przy czym zdecydowana większość kosztów – około 6 milionów złotych – leży po stronie lidera projektu. Finansowanie projektu będzie mogło zostać zrealizowane po otrzymaniu przez Gminę Mirzec dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021-2027 na komplementarny projekt ,,Szlak postindustrialny Żelazne Doliny” powstający w ramach porozumienia międzygminnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy.


reklama


UGM

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media