fbpx

XI Bieg Tropem Wilczym na ulicach Starachowic (zdjęcia)

XI Bieg Tropem Wilczym na ulicach Starachowic (zdjęcia) XI Bieg Tropem Wilczym na ulicach Starachowic (zdjęcia)

Od 2011 roku w Polsce oficjalnie obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Narodowej „Żołnierzy Wyklętych”, a od 2013 roku w wielu miastach Polski organizowany jest Bieg Tropem Wilczym - to świetna okazja do propagowania pamięci bohaterów i sportowego stylu życia. W tym roku odbyła się jedenasta edycja wydarzenia, po raz kolejny udział w niej mogli wziąć także miłośnicy bieg ze Starachowic i okolic.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” odbywa się w całej Polsce od 2013 roku, zawsze w pierwszą niedzielę marca. Jego inicjatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Celem biegu jest uczczenie pamięci o żołnierzach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę z reżimem komunistycznym. 


reklama


Każdego roku uczestnicy biegną w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. W tym roku bohaterami biegu są: Alicja Wnorowska (mieszkanka Przemyśla, żołnierz AK i Zrzeszenia „WiN”, działaczka konspiracyjna, skazana na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, zwolniona w 1955 r.), Irena Szajowska (również z Przemyśla, żołnierz AK, po wojnie prowadziła działalność konspiracyjną, za co dostała wyrok 15 lat więzienia, zwolniona w 1955 r.), rotmistrz Witold Pilecki (jeden z najodważniejszych ludzi okresu II wojny światowej, oficer Komendy Głównej AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz, więzień polityczny okresu stalinowskiego, zamordowany przez komunistów) i Tadeusz Płużański (więzień obozu w Stutthof, działacz konspiracyjny z kręgu rotmistrza Witolda Pileckiego, po wojnie więziony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie, wyszedł po 8 latach).

Podstawowym dystansem biegu „Tropem Wilczym” jest bieg o długości 1963 m – upamiętnia on w symboliczny sposób rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, którym był Józef Franczak ps. „Lalek”. Biegacze ze Starachowic mogli zmierzyć się także w biegu na 10 km.

W biegu na dystansie 1963 metrów udział wzięły 82 osoby. Na podium stanęli: Arkadiusz Zawicki (czas 00:06:06), Paweł Bochenek (00:06:14) oraz Aleksander Bugajski - (00:06:17).

Dłuższy dystans ukończyło 87 osób, a w najlepszej trójce znaleźli się Rafał Czarnecki (00:34:58), Hubert Zawierucha (00:35:34), Przemysław Szymanowski (00:36:58).

Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg, otrzymali pamiątkowe medale. Najlepszych dodatkowo nagrodzono pucharami i nagrodami rzeczowymi.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media