fbpx

Dodatek gazowy dla mieszkańców

Centrum Usług  Społecznych w Starachowicach przyjmuje wnioski o wypłatę refundacji VAT tzw. dodatku gazowego. Ta forma wsparcia przysługuje osobom, które korzystają z ogrzewania gazowego zgłoszonego do ewidencji emisyjności budynków oraz spełniają kryterium dochodowe.

Od lutego 2023 roku Centrum Usług Społecznych – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych przyjmuje wnioski o wypłatę refundacji podatku VAT, tzw. dodatku gazowego, Wnioski przyjmowane są w oparciu o Ustawę z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. 2022r., poz. 2687).

Refundacja przysługuje od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 roku.

Ustawa gazowa

Od początku 2023 roku obowiązuje tzw. ustawa gazowa, a dokładnie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Chodzi tu wsparcie dla tych, którzy korzystają z gazu ziemnego do gotowania, podgrzewania wody czy ogrzewania domów. Rozwiązanie skierowane jest do gospodarstw domowych, ale także odbiorców wrażliwych, jak szkoły, przedszkola, placówki medyczne, wspólnoty mieszkaniowe itp.

Celem projektu jest utrzymanie w 2023 roku ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Przewidziano także dodatek gazowy, który nie jest jednak przewidziany dla wszystkich. Warunkiem do spełniania tych wymogów jest próg dochodowy, analogiczny jak w przypadku dodatku osłonowego.

Dla kogo dodatek

Aby skorzystać z tej formy wsparcia należy łącznie spełnić dwa warunki:

Warunek 1:

Refundacja przysługuje osobie korzystającej z ogrzewania gazowego – urządzenia grzewcze zasilane paliwami gazowymi musi być zgłoszone lub wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB),

Warunek 2:

Gospodarstwo domowe spełnia kryterium dochodowe:

- w gospodarstwie jednoosobowym, wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza 2100 zł,

- w gospodarstwie domowym wieloosobowym, wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę.

Wniosek składa osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub umowę kompleksową i jest odbiorcą wskazanym w fakturze VAT.

 

Zapraszamy do składania wniosków

Wnioski można składać na dwa sposoby:

  • drogą elektroniczną poprzez ePUAP, za pomocą profilu zaufanego, bądź kwalifikowanego podpisu elektronicznego;

  • osobiście w Centrum Usług Społecznych, ul. Majówka 21 a – Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych – pokój nr 1 – od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 15:00

 


reklama


Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod nr telefonu: (41) 273-74-00.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media