fbpx

"Nie jesteśmy totalną opozycją". Spotkanie Lewicy ze starachowiczanami (zdjęcia)

W dniu 16 marca Starachowice odwiedzili posłowie Lewicy - Przemysław Koperski, Wiesław Buż i Jacek Czerniak. Wspólnie omawiali najistotniejsze kwestie dla ich Klubu, którymi na bieżąco zajmują się w Sejmie. Spotkanie było także okazją do zadawania pytań przez mieszkańców miasta.

Konferencja w Starachowicach to część ogólnopolskiej trasy Lewicy - do wiosny przedstawiciele partii chcą odwiedzić wszystkie województwa. Główne spotkania organizowane są w stolicach jednostek, część odbywa się także w poszczególnych powiatach.

Kwestią najszerzej poruszaną w trakcie spotkania były sprawy dotyczące seniorów. Szczegółowo opowiadał o nich poseł Buż. Padło między innymi hasło "renta wdowia". Projekt zakłada, by po śmierci małżonka można było korzystać z renty rodzinnej i 50 procent własnego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jedno ze współmałżonków, to 85 procent wyższego świadczenia. Zgodnie z projektem obywatelskim Lewicy po śmierci współmałżonka dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Oprócz tego Wiesław Buż mówił o dążeniach do zmniejszenia opłat za leki - to pomysł współpracującej z Lewicą partii Razem. Oprócz tego na liście działań znajdują się starania o podniesienie zasiłku pogrzebowego - miałby wynosić 7 000 złotych, choć jak podkreślali posłowie, kwota ta mogłaby ulec zmianie w zależności od poziomu inflacji.

Temu ostatniemu aspektowi poświęcono zresztą szczególnie dużo uwagi. Poseł Koperski mówił o skali inflacji oraz proponowanych rozwiązaniach problemu. Wśród nich zmiany wśród członków rządu i zmiany podatkowe. Według przedstawicieli Lewicy podatek nie powinien być płacony od rocznej pensji minimalnej. Opodatkować za to należy tych, którzy dziś nie płacą. 

"Jeżeli wszyscy będziemy, odpowiednio do naszych dochodów, wspierać budżet naszego państwa, to na pewno będzie to z korzyścią również dla nas, bo siła nabywcza naszych zarobków, emerytur i rent będzie zdecydowanie wyższa." - wyjaśniał poseł Koperski. Jak mówił, grup zwolnionych od podatków jest dużo - to np. parafie i wielkie koncerny cyfrowe.

Po wypowiedziach posłów nadszedł czas na pytania od mieszkańców.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media