fbpx

Wybrano projekty do realizacji

10 wniosków uzyskało rekomendacje na finansowanie zgłoszonego zadania w ramach tegorocznej edycji Programu Inicjatyw Lokalnych. Łączna wartość wybranych zadań wynosi ponad 183 tysiące złotych. Udział finansowy Gminy Starachowice w realizacji tych zadań ma wynieść nieco ponad 125 tysięcy złotych.

Gmina Starachowice już po raz dziewiąty realizuje w tym roku Program Inicjatyw Lokalnych. Przedsięwzięcie polega na wspieraniu realizacji zadań publicznych i inicjatyw proponowanych przez mieszkańców Starachowic. Program cieszy się dużą popularnością wśród starachowiczan.

W latach 2015-2022 wykonano lub przeznaczono do realizacji 100 wniosków na łączną kwotę ponad 1,6 miliona złotych.

Finansowanie projektów

Każdy projekt zgłoszony do Programu Inicjatyw Lokalnych finansowany jest z dwóch źródeł. Udział finansowy Gminy Starachowice to 70 % wartości każdego z projektów. Pozostałe 30 procent wartości danego zadania to wkład własny wnioskodawców.

- Zapewnienie wkładu własnego w wysokości 30 procent szacunkowego kosztu inwestycji to jeden z warunków koniecznych do uzyskania rekomendacji dla danego projektu. Pozostałe 70 % wartości zadania pokrywa gmina. Regulamin PIL-u jasno precyzuje kolejny warunek otrzymania finansowego wsparcia tj. obowiązek realizacji inwestycji na terenie naszej gminy i w obiektach należących do zasobów Gminy Starachowice – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego.

kuchnia2

Wnioski przeznaczone do realizacji w 2023 roku były składane w terminie do 24 lutego. W tym czasie do Prezydenta Miasta wpłynęło łącznie 18 wniosków.

W tegorocznym budżecie Gmina Starachowice zaplanowała na wsparcie projektów kwotę 100 tysięcy złotych. Po zakończeniu prac komisji powołanej do spraw opiniowania wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatyw lokalnych okazało się jednak, iż Gmina przeznaczy na ten cel dodatkowe środki finansowe. Wniosków spełniających bowiem wymogi programu, a przede wszystkim ważnych dla lokalnej społeczności wśród zgłoszonych projektów nie brakowało.

Komisja zarekomendowała 10 wniosków, których wartość całkowita zadań wynosi ponad 183 tysiące złotych. Do prawidłowej realizacji każdego z tych zadań niezbędne jest zabezpieczenie nieco ponad 125 tysięcy złotych. Wybrane zadania w znaczący sposób przyczynią się między innymi do poprawy warunków nauki starachowickich uczniów.

Realizacja tych inicjatyw lokalnych to znakomita inwestycja w edukację najmłodszych mieszkańców naszego miasta, a także poprawę warunków w starachowickich placówkach oświatowych, kulturalnych oraz zwiększenie bezpieczeństwa na terenie ogrodów działkowych. Wnioskodawcy każdego z projektów zapowiadają 30-procentowy udział własnych środków – łącznie na realizację rekomendowanych projektów przeznaczone zostanie ponad 58 tysięcy złotych.

W tegorocznej edycji PIL-u do realizacji skierowano 10 wniosków. Dwa wnioski nie uzyskały wymaganej do realizacji liczby punktów. 6 kolejnych wniosków uzyskało wymaganą liczbę punktów, ale z uwagi na brak środków w budżecie nie mogą być zrealizowane.

dzialka1

Tegoroczne projekty do realizacji

W tym roku na liście projektów, które uzyskały rekomendację do realizacji znalazły się podobnie jak chociażby przed rokiem projekty zgłoszone przez społeczności rodziców ze starachowickich Przedszkoli Miejskich (6,7, 13), Szkół Podstawowych (1,2,9,12), a także Rodzinne Ogrody Działkowe „STAR” koło „Orłowo” czy Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Gmina Starachowice wesprze realizację 10 zadań polegających między innymi na zakupie pieca konwekcyjno-parowego, zmywarki z funkcją wyparzania, szkolnego wyposażenia, szafek uczniowskich, remoncie posadzek, naprawie ubytków w parkiecie, a także utworzenia pracowni do nauki języków obcych, stworzenia sali doświadczania świata dla dzieci czy wreszcie instalacji monitoringu wizyjnego na ogrodzie działkowym i wymianie okien w bibliotece.

>>> WYKAZ REKOMENDOWANYCH WNIOSKÓW <<<

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media