fbpx

Łatwiejszy dostęp do biblioteki (zdjęcia)

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.

Trwający w całej Polsce Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, a także przypadające w tym roku 75. urodziny Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach były doskonałą okazją do zakończenia prac inwestycyjnych związanych z budową dojścia do biblioteki. Inwestycja w znaczący sposób poprawia funkcjonalność starachowickiej biblioteki.

5

- Ostatnio prezentowaliśmy zmiany we wnętrzach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dziś przyszedł czas na mikroinwestycję, która w znaczący sposób ułatwia wejście do biblioteki osobom z niepełnosprawnościami. Nowy dojazd tak naprawdę ułatwi dostęp wszystkim mieszkańcom do zasobów biblioteki – zapewnia Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Nowa inwestycja już cieszy oko, ale przede wszystkim służy czytelnikom starachowickiej biblioteki.

-W imieniu wszystkich czytelników chciałabym serdecznie podziękować za to udogodnienie. Do tej pory osoby z niepełnosprawnościami korzystały z zasobów biblioteki tylko dzięki pomocy innych osób. Same niestety nie mogły nas odwiedzić. Teraz wszystko się zmieniło. Budowa dojazdu sprawiła, że teraz mogą się poruszać po bibliotece bez żadnych barier – podkreśla Ilona Wojtachnio, kierownik Wypożyczalni Głównej w MBP.

Prace związane z budową dojścia do biblioteki kosztowały ponad 258 tysięcy złotych. Wykonawcą tego zadania była firma „STAR” z małopolskiego Żabna.

Główny zakres zamówienia obejmował rozebranie gazonów, istniejącej nawierzchni, krawężników i obrzeży, a także schodów przy bibliotece. Następnie wykonano podbudowę i ułożono nową nawierzchnię z płytek z kostki trapezowej oraz płytek naprowadzających i ostrzegawczych.

8

Miasto likwiduje bariery

- Konsekwentnie realizujemy program likwidacji barier architektonicznych w naszym mieście. Staramy się, aby osoby z niepełnosprawnościami miały taki sam, równy dostęp do wszystkich obiektów użyteczności publicznej. Wydawać by się mogło, że taki podjazd do biblioteki jest rzeczą tak prostą, że powinien on funkcjonować już od dawna. Tak nie było, ale codziennie zmieniamy nasze miasto dla naszych mieszkańców. Kolejne tego typu inwestycje prowadzone są chociażby w budynku Parku Kultury. Chcemy, aby również ta przestrzeń była dostępna dla wszystkich osób. Podobnie jak chociażby zbiornik Lubianka, który już wkrótce będzie służył wszystkim mieszkańcom. Wsłuchujemy się w Państwa głosy, opinie i uwagi. Wspólnie tworzymy przestrzeń przyjazną każdemu – dodaje Prezydent Materek.

9

Zmiany w starachowickiej przestrzeni publicznej dostrzegają również radny Rady Miejskiej w Starachowicach.


reklama


- Teraz każda osoba z niepełnosprawnościami może sama podjechać do biblioteki. Wypożyczyć książkę jaką potrzebuje, ale również skorzystać z innych atrakcji organizowanych w czytelni bibliotecznej – mówi radna miejska Jadwiga Piątek.

-Na moich oczach miasto Starachowice pięknieje i staje się jeszcze bardziej funkcjonalne – podkreśla radny Włodzimierz Orkisz.

10

Wkrótce kolejny etap prac na Żeromskiego

Zadanie związane z budową dojścia do biblioteki było realizowane w ramach drugiego etapu prac związanych modernizacją pasażu Staffa. Wkrótce zrealizowane zostanie kolejne zadanie – przebudowa chodnika od budynku przy ulicy Żeromskiego 7 do pasażu Staffa. W maju zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe w tej sprawie.Gmina planuje przeznaczyć na ten cel ponad 360 tysięcy złotych.

W ramach prac modernizacyjnych istniejący przy ulicy Żeromskiego chodnik posiadający nawierzchnię bitumiczną zostanie przebudowany. Nawierzchnia chodnika została znacznie uszkodzona w wyniku wieloletniego użytkowania. Istniejące krawężniki i chodniki są w przeważającej części uszkodzone i wymagają wymiany z wykonaniem podbudowy. Modernizacji ulegnie chodnik o długości prawie 100 metrów. Powstanie chodnik z kostki betonowej brukowej grubość 8 cm, podsypka cementowo-piaskowa, podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie o uziarnieniu

 11

UMS

1 komentarz

  • Robert
    Robert czwartek, 18 maj 2023 17:06 Link do komentarza

    Ale troche słabo, ze nie przedluzyli tego murku od strony ulicy, skoro i tak nie ma tam schodkow, efekt bylby ładniejszy i trwalszy, a tak to bedzie zachwaszczony trawnik ,znajac nasze realia..

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media