fbpx

Wykus 2023

Wykus 2023 Wykus 2023

Przed nami kolejne uroczystości wykusowe, upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Obchody trwać będą trzy dni, od 16 do 18 czerwca. Hołd żołnierzom legendarnych cichociemnych mieszkańcy regionu będą oddawać nie tylko na Wykusie, ale też w Kielcach, Starachowicach oraz Wąchocku. Szczegóły poniżej. 

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 16 czerwca br. w Kielcach. Tego dnia o godz. 11.00 w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych odbędzie się konferencja „80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”  oraz otwarcie wystawy pt.” Historia Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Potem przeniosą się one już do naszego powiatu. O godz. 17.00 rozpocznie się wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej  w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach. 
Z kolei w sobotę, 17 czerwca o godz. 16.00 na polanie Wykus rozpocznie się polowa msza święta w intencji majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” i jego żołnierzy. Podczas uroczystości wręczone zostaną też tradycyjnie Policyjne Honorowe Odznaki Zasługi im. „Ponurego” i odbędzie się Apel Pamięci.
Niedzielne wydarzenia rozpoczną o  10.30 mszą świętą w intencji płk. Jana Piwnika „Ponurego” i jego żołnierzyw klasztorze oo. Cystersów w Wąchocku, a następnie przeniosą pod pomnik „Ponurego” na wąchockim rynku, gdzie odbędzie się uroczysta defilada i Apel Pamięci. 

Program uroczystości:

16 czerwca (piątek) – Kielce, Starachowice
11.00 – konferencja „80 rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” ”. i otwarcie wystawy pt. ”Historia Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” - Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ul. Wojska Polskiego 300
17.00 – wieczór pieśni partyzanckiej i patriotycznej w wykonaniu dzieci oraz młodzieży przy Ławeczce „Halnego” w Starachowicach

17 czerwca (sobota) – Wykus
13.30 – odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej / na wprost „Falowca – Starachowice
14.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku – odjazd autobusu na Wykus
15.15 – zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na polanę Wykus
15.45 – wprowadzenie sztandarów na polanę Wykus
od 16.00
– podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– polowa msza święta w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy
– wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”
– apel pamięci i złożenie kwiatów

18 czerwca (niedziela) – Wąchock
10.00 – zebranie pocztów sztandarowych
10.30 – msza święta w intencji płk. „Ponurego” i jego żołnierzy
od 11.30
– defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku,
– apel poległych,
– złożenie wiązanek.


Honorowy patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Sprawuje go także Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk.  


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media