fbpx

Świętujemy 400-lecie

Starachowice przygotowują się do świętowania 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne będą przypominać o niezwykłym jubileuszu. Obchody rozpoczną się już we wrześniu tego roku i potrwają do kolejnych Dni Starachowic na zakończenie wakacji 2024 roku.

- 400 lat od nadania przywileju lokacyjnego dla Wierzbnika to niezwykła data dla mieszkańców naszego miasta, ale również okazja do wielkiego świętowania w Starachowicach. To święto będzie trwało u nas cały rok, aż do września 2024 roku. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, organizacje, instytucje czy lokalnych przedsiębiorców do włączenia się w nasze jubileuszowe obchody. Chcemy, aby przez ten czas w każdym miesiącu nie brakowało imprez i wydarzeń, które będą przypominać wszystkim o jubileuszu – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas konferencji prasowej zapowiadającej zbliżające się obchody święta miasta.

A

Historia Starachowic rozpoczęła się czterysta lat temu. Przywilej rozpoczynający symbolicznie historię Wierzbnika i Starachowic został wydany przez króla Zygmunta III Wazę w dniu 16 stycznia 1624 roku. 11 lat później lokację, czyli osadzenie miasta potwierdził Władysław IV. Tak właśnie rozpoczyna się historia Starachowic i Wierzbnika, których wspólne i nierozerwalne dzieje nadały tożsamość grodu nad Kamienną.

Władze miasta przy współpracy z licznymi instytucjami oraz organizacjami zaplanowali program obchodów 400-lecia miasta w taki sposób, aby nie skupiać się na jednej dacie. Starachowiczanie będą mieli więc okazję do świętowania historii i  tradycji naszego miasta przez 12 miesięcy. Jubileuszowa celebracja rozpocznie się podczas tegorocznych Dni Starachowic, które odbędą się w pierwszy weekend września. Obchody potrwają do września przyszłego roku.

- W  każdym z  12 miesięcy od września do września zorganizujemy wspólnie z mieszkańcami co najmniej dwa główne wydarzenia. Niektóre z efektów obchodów rocznicy będziemy mogli zaobserwować jeszcze później. Wiąże się to głównie z  planowanymi wydawnictwami – zapewnia koordynator obchodów Małgorzata Zatorska.

- Obchody potrwają więc tak naprawdę znacznie dłużej. Powstanie słownik biograficzny Starachowic, Historyczny album fotograficzny oraz Monografia Starachowic, która będzie pierwszym takim opracowaniem naukowym – dodaje prezydent Materek.

C


reklama


Jubileusz dla wszystkich

Starachowickie obchody 400-lecia mają być wydarzeniem łączącym różne grupy społeczne i różne grupy wiekowej. Jubileusz będzie świętem wszystkich mieszkańców. Przy organizacji wydarzeń współpracują zarówno ludzie kultury i sportu, jak i młodzież czy seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

- Zależało nam na tym, aby w przygotowania tych obchodów włączyć wszystkie grupy społeczne. Mamy liczne grono współpracowników i atrakcyjny harmonogram wydarzeń. W każdym miesiącu chcemy kierować jubileuszową ofertę do różnych grup społecznych. Przykładowo we wrześniu proponujemy jednocześnie festiwal młodzieżowy oraz Dzień Seniora. Każdy znajdzie coś dla siebie – przyznaje Marcin Gołębiowski, zastępca Prezydenta Miasta do spraw społecznych.

Efektem tych działań jest wpisanie do oficjalnego kalendarza jubileuszowego zarówno festiwalu młodzieżowego jak i festiwalu sportów dawnych oraz współczesnych. Szczególne obchody będzie miało również oficjalne otwarcie roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

4.00 ST CE WIERZBNIK LOGO Marcin Bondarowicz 2002 prezentacja 2

Nie zabraknie również wydarzeń plenerowych jak chociażby wystawy organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic oraz Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne. W przestrzeni miejskiej pojawi się również nowy mural prezentujący historyczną mapę Starachowic z oznaczonymi ważnymi akcentami i miejscami naszego miasta.

Ciekawą inicjatywą zaplanowaną przez Środowiskowy Dom Samopomocy przedstawienie teatralne w  czterech aktach pt. „Wierzbnickie Meżaliany”, czyli inscenizacja polsko-żydowskiego wesela.

- Sztuka uliczna o miłości i losach polskiej dziewczyny oraz żydowskiego chłopca to niezwykłe przedstawienie w kilku aktach. Pierwszy z nich zostanie zaprezentowany już w październiku tego roku – zapowiada Małgorzata Kiepas, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

Gotowi na zmiany

- Symbolem łączącym wszystkie wydarzenia jest logotyp zaprojektowany i wykonany przez starachowickiego artystę Marcina Bondarowicza. Liczba 400 zapisana jest na tym logotypie w sposób szczególny jako symbol nowoczesności. W samym środku projektu znajduje się kropka w kolorze rudy żelaza, która od lat związana jest ze Starachowicami i przemysłem. Z kolei koło zębate symbolizuje przemysłowy potencjał miasta oraz otwartość na zmiany. Bowiem Starachowice jest gotowe na zmiany w przyszłości – podkreśla prezydent Materek.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media