fbpx

Zeszyty historią miasta pisane

Po 10 latach przerwy na lokalny rynek wydawniczy powracają „Zeszyty Starachowickie”. Pisane przystępnym językiem publikacje wydawane przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic były kiedyś doskonałym źródłem informacji o wydarzeniach historycznych i dziejach miasta. Ich powrót na nasze domowe półki cieszy nie tylko miłośników historii.

- Oddajemy do rąk Czytelników pierwszy po dłuższej przerwie numer Zeszytów Starachowickich. Pierwszy Zeszyt poświęcony jest Arseniuszowi Kufalskiemu, młodemu żołnierzowi lokalnych struktur Armii Krajowej w latach II wojny światowej – informuje Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, który powrót wydawnictwa popularyzującego lokalną historię ogłosił podczas zakończonej renowacji zabytkowego nagrobka bohatera pierwszego numeru.

IMG E4094

Renowacja pomnika żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego, znajdującego się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Radomskiej została sfinansowana dzięki zbiórkom prowadzonym podczas listopadowych kwest organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic. Pomnik został oficjalne odsłonięty w ubiegłym tygodniu. Na mocy podpisanej podczas uroczystości umowy został on przekazany w opiekę społeczności Szkoły Podstawowej nr 1.

IMG E4096

- Dziękuję wszystkim osobom uczestniczącym w corocznych kwestach organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic na naszych nekropoliach. Pieniądze zebrane z kwest w latach 2021-2022 zostały przeznaczone na remont tego pomnika. Każda złotówka wrzucona do puszek przybliżyła nas do kolejnej renowacji zabytkowego pomnika. Pomnik Arseniusza Kufalskiego jest już ósmym zabytkowym nagrobkiem wyremontowanym dzięki Państwa wsparciu. Wspólnie dbajmy o dziedzictwo naszego miasta – podsumował wydarzenie na starachowickiej nekropolii Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.

Powrót "Zeszytów Starachowickich"

Arseniusz Kufalski został bohaterem „wielkiego powrotu” Zeszytów Starachowickich na nasz lokalny rynek wydawniczy. Nowy zeszyt z dumą prezentował Prezes TPS podczas uroczystości na cmentarzu.


reklama


Zeszyty Starachowickie powracają bowiem w ten sposób do druku po 10 latach przerwy. Ostatni numer został wydany w 2013 roku.

IMG 20230908 092352

- Zeszyty ukazywały się od początku istnienia Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, a więc od lat 80-tych. Zeszyty popularyzowały przystępnym językiem dzieje miasta. Ukazywały się z różną częstotliwością, najczęściej 2-4 razy w roku. Z powodów ekonomicznych zaprzestaliśmy ich wydawania dziesięć lat temu. Dziś wracamy do tego pomysłu z zamiarem wydawania Zeszytów co najmniej raz na kwartał – informują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Starachowic.

Zeszyty Starachowickie to nie tylko publikacja popularyzująca dzieje Starachowic. To spory kawałek historii „grodu nad Kamienną”, który może się okazać inspiracją dla wielu młodych miłośników historii. Również tych przygotowujących się do corocznych Turniejów Wiedzy o Starachowicach organizowanych przez TPS.

IMG E4053

- W przypadku Zeszytów Starachowickich najważniejszym celem ich istnienia oraz wydawania kolejnych numerów jest oczywiście popularyzacja dziejów, teraźniejszości i wiedzy o naszym mieście. Są one skierowane do wszystkich osób zainteresowanych tą tematyką. Nie są przecież pisane przez naukowców i ten język przekazu nie jest specjalnie trudny. Zeszyty tworzone są przez pasjonatów historii, regionalistów, dziennikarzy, a pisane są po prostu językiem popularnym dla nas wszystkich. Mamy nadzieję, że mogą być więc czytelne w odbiorze dla każdego – podkreśla Adam Brzeziński, który liczy na to, że Zeszyty będą cieszyły się popularnością.

- Wiadomo, że historią ludzie zaczynają się interesować już w wieku nieco starszym. W związku z tym większość naszych czytelników to osoby, które można powiedzieć, że złapały już historycznego bakcyla, ale liczymy, że może się to zmienić – dodaje Brzeziński.

Od kroniki do numerów tematycznych

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic zostało założone w 1978 roku. Wydawanie „Zeszytów Starachowickich” przez stowarzyszenie było jednym z najważniejszych działań, które przez lata przyczyniało się do popularyzacji miasta i regionu.

IMG 20230908 091648

Początkowo zeszyty miały charakter „Kroniki Starachowic”, czyli takiego rocznego podsumowania wydarzeń minionego roku. Zeszyty były wydawane we współpracy z Urzędem Miejskim. Te z lat 80-tych sygnowane są istniejącym wówczas Wydziałem Kultury i Sztuki UM. Warto podkreślić, że zeszyty były wydawane przy współudziale Zakładowego Domu Kultury FSC.

W kolejnych latach kroniki zamieniły się w publikacje tematyczne dotyczące konkretnych wydarzeń z przeszłości miasta, a nawet powiatu.

Powrót „Zeszytów Starachowickich” okazał się naprawdę huczny. Na rynku wydawniczym mamy już bowiem dwa nowe numery. Pierwszy z nich poświęcony jest Arseniuszowi Kufalskiemu, a drugi numer, który również jest już w obiegu opisuje kabiny legendarnej ciężarówki Star.

- 75 lat temu wyprodukowano pierwsze egzemplarze ciężarówek Star 20 z kabiną N20. Dzięki wysiłkom starachowickich inżynierów i pracowników, kabiny Starów wkrótce znacznie zwiększyły komfort pracy kierowców. Opowiada o tym opracowanie Pana Piotra Błasińskiego, inżyniera odpowiedzialnego za budowę kabin w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Opisał on historię powstawania kabin do ciężarówek Star na tle historii zakładu – recenzują drugi numer członkowie TPS.

- Zeszyty Starachowickie będą sprzedawane po kosztach druku. Zeszyt Nr 1 został wydrukowany w kolorze czarno-białym, a jego cena wynosi 12 złotych. Zeszyt Nr 2 został wydrukowany w kolorze, a jego cena wynosi 25 złotych. Istnieje możliwość wysyłki tych publikacji, a szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 780-018-418 – informuje Towarzystwo Przyjaciół Starachowic,

Zachęcamy do zakupu publikacji

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media