fbpx

Kultywowali wiejskie obyczaje (zdjęcia)

Za nami XIV edycja festynu historycznego „Od Prasłowian do Polaków”, organizowanego przez Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach przy wsparciu finansowym Powiatu. W myśl tegorocznego hasła Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, skoncentrowała się ona wokół obyczajów i tradycji polskiej wsi.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem dzieci oraz młodzieży, które tłumnie przybyły na teren muzealnego archeoparku, mimo deszczowej pogody. To właśnie tam, prezentowane były tradycje i obyczaje polskiej wsi, z której jak podkreślał dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski, wywodzi się większość naszych przodków.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał wicestarosta Dariusz Dąbrowski, wyrażając swoje zadowolenie z dużej frekwencji podczas imprezy.

- Powiat organizując muzeum przeszło 20 lat temu, właśnie takie działania planował. Chcieliśmy ratować nasze dziedzictwo, by młodzi ludzie mogli budować swoją wiedzę o tym co działo się na naszym terenie przed dziesiątkami, setkami czy tysiącami lat. A wasza dzisiejsza obecność w Archeoparku dowodzi, że się udało – mówił wicestarosta, zachęcając młodych by odkrywali tajemnice świata właśnie w Ekomuzeum.

Uczestnicy festynu mogli zobaczyć na własne oczy jak kuto niegdyś żelazo i jak wyglądały dawne żelazka. Spróbować swych sił w pleceniu, rzeźbiarstwie czy nie łatwej sztuce kulinarnej. Prezentacje przygotowali w tym roku:

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni
Zabytkowa Zagroda w Marcinkowie
Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu
Kazimierz Kopeć – warsztat rzeźbiarski
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
Nie lada atrakcją była także wystawa Przemysł domowy, prezentująca nrzędzia i maszyny rolnicze na polskiej wsi ze zbiorów Stanisława Jaruszewicza – kolekcjonera z Marcinkowa.

Wstęp na imprezę był jak co roku bezpłatny.


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media