fbpx

W Hołdzie Sybirakom (zdjęcia)

W Hołdzie Sybirakom (zdjęcia) W Hołdzie Sybirakom (zdjęcia)

Za nami 84 rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Władze powiatu tak jak co roku oddały hołd Sybirakom, ale tez wszystkim których losy na zawsze napiętnowała sowiecka agresja z 17 września 1939 roku. W obchodach, które odbyły się najpierw w kościele pw. Wszystkich Świętych, a potem przy Krzyżu Katyńskim w Starachowicach uczestniczył starosta Piotr Ambroszczyk wspólnie z przewodniczącą Rady Powiatu Bożeną Wroną. 

Obchody, tak jak co roku rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii honorowej ZDZ,  przedstawicieli władz, organizacji kombatanckich, instytucji publicznych, a także uczniów. 

Dalsza część uroczystości, wraz z przemówieniami, odbyła się przy Krzyżu Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Starachowicach.


Starosta Piotr Ambroszczyk odwołał się do historii, przypominając że Armia Czerwona łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji oraz wkraczając na teren Rzeczypospolitej Polskiej, pogrzebała szanse naszego kraju na jakąkolwiek obronę przed wrogiem.  


- 1,5 mln Polaków zostało zesłanych w głąb ZSRR, cierpieli i umierali z głodu i wycieńczenia. Części udało się potem wrócić, osiedli w różnych częściach naszego kraju. Inni pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywują polskość do dziś. Tym wszystkim winniśmy dziś naszą pamięć – mówił starosta. 
O losie zesłanych Polaków mówił również w swym wystąpieniu Marcin Gołębiowski – zastępca prezydenta. 


Przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty i znicze.

 


reklama


Na koniec odbył się krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach. 

PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media