fbpx

W hołdzie Żołnierzom Batalionów Chłopskich (zdjęcia)

Za nami 79. rocznica bitwy pod Tychowem Starym, stoczonej przez żołnierzy Batalionów Chłopskich ze zgrupowania Jana Sońty ps. ,,Ośka”. W uroczystych obchodach, jakie odbyły się na leśnej polanie przy drodze Starachowice-Tychów Stary, a także w kościele pw. Św. Leonarda w Mircu uczestniczył wicestarosta Dariusz Dąbrowski.


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Batalionów Chłopskich w lesie tychowskim, upamiętniającym zwycięską bitwę z 6 sierpnia 1944 roku.

W miejscu pamięci zgromadzili się przedstawiciele Stowarzyszenia Żołnierzy Batalionów Chłopskich, rodziny dowodzącego akcją Tadeusza Wojtyniaka ps. „Baca” władz różnych szczebli, Nadleśnictwa Starachowice, a także nauczyciele, młodzież i mieszkańcy Tychowa.

Powiat Starachowicki reprezentował wicestarosta Dariusz Dąbrowski, który podzielił się krótką refleksją na temat bitwy z zebranymi. Przyrównał on wyczyn Tadeusza Wojtyniaka, który miał odwagę sam wyjść na drogę i zatrzymać kolumnę niemieckich samochodów, do czynu Bartosza Głowackiego, który pod Racławicami poszedł z kosą na armaty.

- Był to szczególny przejaw bohaterstwa, zwłaszcza w obliczu przytłaczająco większych sił niemieckich, stacjonujących w Starachowicach – mówił wicestarosta. - Przypominamy o tym, aby wychować młode pokolenie w duchu patriotyzmu. Aby w godzinie próby, tak jak ich przodkowie, potrafili stanąć z bronią i walczyć o wolną Polskę – podkreślał podczas uroczystości, dziękując wszystkim którzy kultywują pamięć o tych wydarzeniach, zwłaszcza młodzieży i wychowawcom ze Szkoły Podstawowej w Tychowie Starym, którzy opiekują się pomnikiem Batalionów Chłopskich i co roku aktywnie włączają się w organizację obchodów.

Podobnie było tym razem. Przygotowali oni krótki program artystyczny, złożony z okolicznościowych wierszy oraz piosenek, jaki odbył się po zakończeniu mszy świętej.


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media