fbpx

Będzie mammograf w naszym szpitalu

Będzie mammograf w naszym szpitalu Będzie mammograf w naszym szpitalu

Mieszkanki powiatu starachowickiego nie będą musiały już jeździć do odległych ośrodków, aby wykonać badanie mammograficzne. Niebawem zrobią je u nas, w szpitalu. Powiat pozyskał ponad 750 tys. zł dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa na zakup mammografu i dostosowanie pomieszczeń do wykonywania badań mammograficznych w PZOZ w Starachowicach. 

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. To najczęściej występujący u kobiet nowotwór złośliwy. Na szczęście jego wczesne wykrycie, pozwala skutecznie z nim walczyć, dlatego tak ważne są regularne badania.

Niestety, w przypadku mieszkanek naszego powiatu oznaczało to albo wyjazd do odległych ośrodków w naszym regionie, albo konieczność czekania na przyjazd mammobusu. 
Starachowicki szpital nie posiadał jak dotąd własnego mammografu. Wcześniej świadczenia z tego zakresu realizowała  firma „Dobre Zdrowie”, jednak ze względu na uszkodzenie urządzenia od ponad roku mieszkanki naszego powiatu były zmuszone szukać pomocy gdzie indziej. 

Co ciekawe, na terenie województwa świętokrzyskiego liczącego ponad 1 mln 200 tys. mieszkańców, gdzie ponad połowę stanowią kobiety, funkcjonują jedynie cztery pracownie stacjonarne wykonujące badania mammograficzne. Jest to naprawdę niewiele, zważywszy że tylko w naszym powiecie jest ponad 45 tys. kobiet (dane na koniec 2022 r.). 

Na szczęście niebawem będą one mogły wykonywać badania na miejscu. Dzięki pozyskanej przez Powiat dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa, szpital będzie mógł kupić mammograf, z pomocą którego uruchomi pracownię mammograficzną.

15 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisana została umowa na przekazanie dotacji. Dokument sygnowali podpisami: Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a z ramienia Powiatu: Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan i Skarbnik Powiatu Magdalena Zawadzka, w obecności posła Krzysztofa Lipca oraz Andrzeja Prusia – doradcy wojewody.

Zgodnie z tym dokumentem, do Powiatu ma trafić 752 tys. zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa, co stanowi 80 proc. środków niezbędnych do zakupu aparatury. Pozostałe 20 proc. będzie stanowić wkład własny, z czego szpital pokryje 19 proc., a Powiat dołoży brakujący 1 proc. 

Wicestarosta Dariusz Dąbrowski w imieniu Zarządu Powiatu oraz dyrekcji szpitala podziękował za środki z rezerwy budżetu, zapewniając że zostaną dobrze spożytkowane. 

- Jest to bardzo ważna inwestycja w zdrowie pacjentek. Jestem przekonany, że skorzysta z niej wiele mieszkanek nie tylko naszego powiatu, ale także północnej części województwa świętokrzyskiego – powiedział wicestarosta. 


reklama


PS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media