fbpx

Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Od 17 listopada 2023r. weszły w życie przepisy przewidujące możliwość zastrzeżenia numeru PESEL.

Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL będzie mógł dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL w dowolnym urzędzie gminy osobiście lub udzielając pełnomoctwa szczególnego do zgłoszenia zastrzeżenia numeru PESEl i jego cofnięcia lub za pomocą e-usługi. Zastrzeżenia dokonywane za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel będą możliwe po ogłoszeniu przez Ministra własciwego do spraw informactyzacji komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie tego przepisu). W imieniu osoby pełnoletniej nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć opiekun prawny lub kurator okazując do wglądu zaświadczenie opiekuna prawnego. W przypadku zgłoszenia utraty dowodu osobistego lub zgłoszenia podejrzenia nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych lub w wyniku zgonu zastrzeżenie numeru PESEL będzie odbywać się automatycznie z urzędu.


reklama


Wnioski o zastrzeżenie lub cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL będzie można składać w Referacie Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych Urzędu Miejskiego w Starachowicach pokój 11 parter w godzinach pracy referatu. tel:(41) 273-82-47 lub (41) 273-82-45

Jak wynika z ustawy z dnia 7 lipca 2023r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tiożsamośći (Dz. U z 2023r. poz. 1394 t.j) od 1 czerwca 2024r. instytucje zobowiązane ustawą m.in. bankim spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, notariusze) będą musiały przed zawarciem sprawdzić czy numer PESEL nie został zastrzeżony. Jeżeli okaże się, że numer PESEL jest zastrzeżony, umowa nie powinna być zawarta. Jeżeli natomiast klient, który zastrzegł swój numer PESEL będzie chciał wziąć kredyt lub pożyczkę wówczas będzie musiał cofnąć zastrzeżenie skłądając wniosek w Urzędzie lub korzystając z e-usług.

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media