fbpx

Forum NGO

27 luty to ważna data dla wszystkich organizacji pozarządowych. W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych, które swoimi codziennymi działaniami przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Starachowickie stowarzyszenia powinny zapisać w swoim kalendarzu kolejną ważną datę. Już 14 marca zainauguruje Forum Organizacji Pozarządowych.

- Organizacje, instytucje oraz lokalni liderzy - przybywajcie do Starachowic. Chcemy stworzyć platformę do współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami z sektora publicznego i pozarządowego oraz jednocześnie dać wiedzę tym, którzy planują w przyszłości założenie organizacji z III sektora. Jest to również propozycja dla tych, którzy chcą się do tego dobrze przygotować, poznać procesy, a także skorzystać z wiedzy i doświadczeń organizacji działających na rynku od wielu lat – podkreślają członkowie Stowarzyszenia Promocji Talentów, głównego organizatora marcowego forum NGO.

forum ngo

Forum Organizacji Pozarządowych odbędzie się w dniu 14 marca (czwartek), a miejscem organizacji spotkania będzie sala Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

- Zależy nam nad tym, aby kreować nowe inicjatywy edukacyjne, kulturalne, społeczne, obywatelskie i dawać możliwości rozwijania pasji, jak też zainteresowań danej społeczności potrzebna jest wiedza dotycząca mechanizmów i źródeł pozyskiwania finansowania na działania. Do tego dołóżmy wiedzę z zakresu partnerstwa lokalnego oraz sposobów rozwiązywania problemów prawnych w zakresie działalności organizacji non-profit – podkreślają organizatorzy forum.

IMG E3960

Znamy już program pierwszej edycji forum, którego organizacja współfinansowana jest ze środków Gminy Starachowice. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10-ej, a zakończenie konferencji zaplanowano na godzinę 15.00.

Podczas spotkania nie zabraknie ciekawych wykładów i paneli informacyjnych dotyczących możliwości finansowego wsparcia dla organizacji, a także istotnych problemów i możliwości ich rozwiązań – z jakimi borykają się stowarzyszenia.

IMG E3963

 

PROGRAM:

➡️ godz. 10.00 Recepcja

➡️godz. 10.30 Otwarcie i panel informacyjny - Iwona Tamiołło i Agnieszka Lasek-Piwarska, Stowarzyszenie Promocji Talentów

➡️godz. 11.00 Wiodące programy Narodowego Instytutu Wolości dla organizacji pozarządowych - Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

➡️godz. 11.30 Panel dyskusyjny

➡️godz. 11.45 Partnerstwa lokalne i program Bardzo Młoda Kultura - Monika Kowalczyk-Kogut, Narodowe Centrum Kultury

➡️godz. 12.15 Panel dyskusyjny

➡️godz. 12.30 Przerwa kawowa

➡️godz. 12.45 Najczęstsze problemy prawne i możliwości rozwiązań w zakresie działalności organizacji non-profit - dr Jakub Kosowski Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Organizacji NON – PROFIT

➡️godz. 13.15 Panel dyskusyjny

➡️godz. 13.30 Dobre praktyki w trzecim sektorze, 25 lat doświadczeń - Irena Gadaj, prezes Zarządu Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej

➡️godz. 14.00 Panel dyskusyjny

➡️godz. 14.15 Spotkanie sieciujące, poczęstunek

➡️godz. 15.00 Zakończenie konferencji.

Organizacje zainteresowane bezpłatnym udziałem w konferencji powinny dokonać potwierdzenia zgłoszenia w spotkaniu przesyłając szczegółowe informacje na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenia należy dokonywać w terminie do 8 marca 2024 roku.

Współpraca miasta i stowarzyszeń

Zachęcamy gorąco do udziału w forum wszystkie organizacje pozarządowe, które dla każdego samorządu są ważnym partnerem do współpracy. Nie inaczej jest również w naszym mieście. Starachowickie organizacje mogą liczyć na różne formy wsparcia – zarówno finansowe jak i rzeczowe.

- W 2024 roku kwota przeznaczona na wsparcie dla organizacji pozarządowych oscyluje w granicach 2,5 miliona złotych. Część tych środków została już rozdysponowana, ale to nie koniec gminnego wsparcia dla klubów sportowych i stowarzyszeń. Planujemy ogłaszanie kolejnych otwartych konkursów ofert i wspieranie naszych lokalnych NGO'sów. Wszak organizacje pozarządowe są dla nas ważnym partnerem, a ich praca na rzecz lokalnej społeczności jest niezwykle cenna – podkreśliła Zastępca Prezydenta Miasta Elżbieta Gralec.

IMG E3967

Rolę organizacji pozarządowych w życiu codziennym miasta podkreśla również zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski.

- Gmina Starachowice otwiera się na współpracę z lokalnymi organizacjami pozarządowymi umożliwiając naszych stowarzyszeniom realizację zadań publicznych z różnych zakresów. To właśnie dla nich stworzyliśmy w tym roku nowe zadanie dotyczące systemowego wsparcia dla organizacji pozarządowych. I właśnie przykładem tego wsparcia jest zaplanowane na marzec starachowickie Forum Organizacji Pozarządowych. Kolejnym dobrym przykładem współpracy miasta z lokalnymi organizacjami jest zbliżające się dużymi krokami otwarcie Centrum Kreatywności „Pałacyk”. To miejsce będzie łączyć organizacje pozarządowe i kreatywność naszych mieszkańców – dodał Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.

IMG E3971

Życzenia i gratulacje

Konferencja zapowiadająca starachowickie forum odbyła się dokładnie w dniu Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych. Spotkanie było więc okazją do podziękowań i życzeń dla klubów i stowarzyszeń.


reklama


- Z okazji dzisiejszego Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych składam podziękowania za Państwa zaangażowanie, wytrwałość i determinację w działaniu. Życzę Państwu kolejnych wspaniałych pomysłów na realizację zadań publicznych w różnych zakresach. Zachęcamy Was jednocześnie do dalszego rozwoju swoich stowarzyszeń i organizacji – dodał Gołębiowski.

Do życzeń dołączył się również Prezydent Miasta Marek Materek.

- Wszystkim osobom zaangażowanym w życie publiczne naszego miasta serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę i codzienny trud jaki wkładacie Państwo w działania na rzecz mieszkańców Starachowic. Lokalne NGO'sy to ważne ogniwo społeczeństwa obywatelskiego, które dba o rozwój miasta realizując zadania z różnych sfer życia publicznego. Dziękuję Wam za każdy projekt, przedsięwzięcie i inicjatywę wspierającą nasze działania, a już 14 marca zapraszam wszystkie organizacje do udziału w I Forum Organizacji Pozarządowych – podsumował prezydent.

IMG E3977

UMS

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media