fbpx

Starachowicka Rada Kobiet

Starachowicka Rada Kobiet Starachowicka Rada Kobiet

Podczas czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie – Paweł Lewkowicz - prezes organizacji i członkini Iwona Jaśkiewicz – przedstawili ideę powstania w Starachowicach Rady Kobiet (SRK).

Pomysłodawca starachowickiej Rady Kobiet – Paweł Lewkowicz powiedział, że kobiety lepiej od mężczyzn są wykształcone, ambitne, odporne na stres, mają zazwyczaj pacyfistyczne i liberalne poglądy, w radach miejskiej i powiatu są w mniejszości, stąd udział kobiet w życiu publicznym powinien być większy. W Starachowicach na koniec 2022r. na 44 721 mieszkańców, kobiet było 23 800, czyli więcej od mężczyzn. Dlatego jest ważne, aby w Starachowicach powstała Rada Kobiet z funkcją opiniodawczo doradczą, konsultacyjną i inicjującą w pełni niezależną od organów gminy, szczególnie od prezydenta – powiedział inicjator Paweł Lewkowicz. Plan działania organizacji rady zakłada udział w IV ogólnopolskim forum Rad Kobiet w Piasecznie, uruchomienie tematycznego konta na FB (starachowickaradakobiet), wyznaczenie spotkania informacyjnego, celem wyłonienia grupy inicjatywnej do dalszych prac. Będę koordynował i wspierał fazę organizacji Rady Kobiet. Opracowałem już zarys regulaminu, zasad naboru do rady, które zamierzam poddać pod dyskusję Paniom na spotkaniu informacyjnym. Jestem zadowolony, że powstaje inicjatywa oddolna, bez patriarchalnego wpływu władz miasta. Jestem też zaskoczony, że rada miejska i prezydent, kreator niemal wszystkiego, co się dzieje w mieście, akurat pominęli kobiety i nie zaproponowali Rady Kobiet wzorem Rady Seniorów - dodał Paweł Lewkowicz – inicjator i koordynator przedsięwzięcia.


reklama


Iwona Jaśkiewicz przedstawiła cele rady, którymi są zwiększenie praw i podmiotowości kobiet, partycypacja w ważnych dla miasta Starachowic sprawach w tym czynny udział kobiet w budowaniu wartości wspólnoty lokalnej w sferze społecznej, kulturowej, czy gospodarczej oraz kreowanie siły społeczno-politycznej niezbędnej do realizacji spraw, potrzeb i wyzwań stojących przed kobietami w pełnej niezależności od organów gminy Starachowice. Iwona Jaśkiewicz przybliżyła też wybrane zadania Rady Kobiet jak: analiza polityki miasta Starachowice pod względem potrzeb kobiet, diagnoza sytuacji kobiet w Starachowicach, edukacja nt. równouprawnienia, wspieranie przedsiębiorczości kobiet i kreowanie przyjaznego klimatu do prowadzenia działalności gospodarczej przez kobiety, czy podejmowanie działań i inicjatyw wykraczających poza samorząd miasta Starachowice, gdy dotyczą one życia i zdrowia kobiet.

Osobą do kontaktu ws. organizacji SRK jest Barbara Głowacka-Lewkowicz. Zapraszamy do śledzenia kont FB, w tym fanpage Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie, gdzie podany będzie termin spotkania informacyjnego.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media