fbpx

Tereny rekreacyjno – sportowe w centrum Mirca oficjalnie otwarte (zdjęcia)

Tereny rekreacyjno – sportowe w centrum Mirca oficjalnie otwarte (zdjęcia) Tereny rekreacyjno – sportowe w centrum Mirca oficjalnie otwarte (zdjęcia)

Pod koniec 2023 roku zakończyły się prace przy największej inwestycji w historii gminy Mirzec czyli rewitalizacji centrum Mirca. To zakrojone na ogromną skalę przedsięwzięcie mocno zmieniło krajobraz Mirca. Nieużytkowane dotychczas podmokłe tereny zamieniły się w centrum rekreacyjno- wypoczynkowe dla mieszkańców i turystów.

Przygotowania do przeprowadzenia tej inwestycji trwały kilka lat. W lipcu 2020 roku przeprowadzono konkurs na opracowanie koncepcji budowy rekreacyjnego zbiornika wodnego oraz zagospodarowania architektoniczno–urbanistycznego terenów wokół zbiornika. Wybrany wykonawca opracował dokumentację projektową. Uzyskano pozwolenie na budowę. Wiosną 2022 roku podpisana została umowa z firmą Freedom Hubert Olejarz ze Skarżyska-Kamiennej. Wykonanie prac kosztowało ponad 22 miliony złotych z czego blisko 19 milionów to pieniądze pozyskane z trzech źródeł: 4 145 406 złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014 – 2020, 12 750 000 złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych oraz 2 000 000 złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Najdroższą częścią inwestycji była budowa zbiornika wodnego o powierzchni hektara na działce za przedszkolem i orlikiem oraz utworzenie wokół zbiornika strefy rekreacyjnej. Na zbiorniku wybudowano wyspę połączoną mostem z brzegiem zbiornika. Od wschodniej strony zbiornika znajduje się wybudowany w unikalnej technologii staw kąpielowy z piaszczystą plażą i leżakami oraz boiskiem do piłki plażowej. W sąsiedztwie zbiornika wodnego na nasypie ziemnym wybudowany został taras widokowy. Wzdłuż alejki prowadzącej od tarasu do budynku kawiarnianego umieszczono urządzenia siłowni zewnętrznej.

Dużą część terenu zajmuje infrastruktura służąca aktywnemu wypoczynkowi. Na placu przed budynkiem edukacyjno-kawiarnianym oraz budynkami gospodarczymi powstały skate park, tyrolka, plac zabaw oraz ścianka wspinaczkowa. Teren został skomunikowany za pomocą ścieżki spacerowej i ścieżki rowerowej. Wybudowano parking dla samochodów osobowych. Ustawiono ławeczki, zamontowano oświetlenie typu LED, urządzono tereny zielone oraz łąki kwietne. Kolejne piękne miejsce rekreacji powstało na wyspie na zbiorniku wodnym. To przestronna, stylowa wiata grillowa z ławeczkami oraz hamakami, która posłuży do organizacji spotkań integracyjnych.

W ramach rewitalizacji centrum Mirca zadbano także o infrastrukturę przyjazną turystom. Na parkingu w centrum Mirca wybudowane zostało miejsce obsługi rowerzystów oraz wiaty handlowe, a nieopodal budynku biblioteki toalety publiczne. Ustawiony został także witacz z napisem „Gmina Mizrec” oraz granitowe globusy i zegar słoneczny.

Na placu przy Przedszkolu Publicznym w Mircu wybudowana została sala widowiskowa wraz z łącznikiem i instalacją fotowoltaiczną, która będzie służyć przedszkolakom i ich wychowawcom do organizacji zajęć sportowo – ruchowych. Sala będzie także miejscem organizacji przedszkolnych spotkań i uroczystości.

Po remoncie zmienił się wygląd remizy OSP w Mircu oraz odnowiono teren wokół Pomnika Ofiar II Wojny Światowej. Zamontowano nowe oświetlenie, a teren został objęty monitoringiem. W parku podworskim wybudowane zostały urządzenia ścieżki zdrowia oraz ustawiono stoliki do gry w szachy lub warcaby. Warto dodać, że w latach 2022 – 2023 dzięki dofinasowaniu z Urzędu Marszałkowskiego i środkom z budżetu gminy Mirzec park podworski diametralnie zmienił wygląd. Ułożono alejkę z kostki brukowej, zamontowano pergole, ławeczki i oświetlenie parkowe, posadzono rośliny miododajne. Gmina Mirzec jest w trakcie przygotowań do budowy w parku zbiornika retencyjnego, który podniesie atrakcyjność tego terenu.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media