fbpx

Wyjątkowa nominacja

Wyjątkowa nominacja / fb/Marek Materek Wyjątkowa nominacja / fb/Marek Materek

Przez tereny leśne, otaczające Starachowice płyną rzeki, potoki oraz strumyki, ale pod względem przyrodniczym, historycznym, turystycznym i rekreacyjnym na szczególną uwagę zasługuje rzeka Lubianka. Ta niewielka rzeka o długości około 16 km stanowi prawy dopływ rzeki Kamiennej i niemal na całej długości płynie przez tereny leśne Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, jednego z pięciu parków krajobrazowych Gór Świętokrzyskich otaczających najcenniejsze obszary Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

To właśnie tu w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku wybudowano największy zbiornik wodny miasta Starachowice, który do dziś nazywany jest „Zalew Lubianka” Dziś Starachowicka Lubianka nominowana jest w ogólnopolskim konkursie „Krajobraz Roku 2023” w kategorii przestrzeń publiczna.

Realizacja projektu kieleckiej Pracowni Architektonicznej FORMAT znalazła się w gronie 11 inwestycji, które powalczą o tytuł najlepszej. Głosowanie potrwa do 8 kwietnia 2024 roku. Konkurs organizowany jest przez grupę sztuka-architektury, sztuka-krajobrazu oraz sztuka-wnętrza.

Zwycięzcę konkursu wyłonią czytelnicy branżowych portali internetowych. W głosowaniu internetowym może wziąć udział każdy. Wystarczy wybrać jedną z kategorii konkursowych, wyświetlić listę nominowanych, wybrać zrewitalizowaną Lubiankę i zagłosować.


reklama


Swój głos na wybraną realizację projektu można oddać tylko raz, podając adres mailowy, na który zostanie wysłany link weryfikacyjny. Po kliknięciu w link głos zostanie oddany, a formularz zablokowany. Następnie wystarczy przekonać do oddania głosu znajomych i w ten sposób zdobywać kolejne głosy dla Naszej Lubianki - zachęca Marek Materek - Lubiankę kochają już Starachowiczanie i nasi goście. Czas na to, aby zakochała się w niej Cała Polska - dodaje prezydent.

Głosujemy pod tym linkiem https://sztuka-krajobrazu.pl 

Z ciekawostek dodajmy, że Lubianka na niemal całym odcinku jest rzeką dziką, często tworząc ciekawe i piękne przełomy, występują tu także liczne rozlewiska, te głównie dzięki bobrom. To rzeka górska o spadkach podłużnych wahających się w granicach 5 -10 promili. W Polsce za rzekę górską uznaje się rzekę o spadku podłużnym nie mniejszym niż 5 promili. Nasza Amazonka w większości płynie przez tereny leśne, jednak w jej dolnym odcinku „wychodzi na chwilę” z lasu i płynie południowymi obrzeżami Starachowic, stanowiąc tym samym granicę miasta.

A zatem głosujmy i dajmy wygrać naszej Lubiance.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media