fbpx

Zaczynamy wielkanocne świętowanie (zdjęcia)

Zaczynamy wielkanocne świętowanie (zdjęcia) Zaczynamy wielkanocne świętowanie (zdjęcia)

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie, obchodzono je już w II wieku na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Pierwotnie nazywane Paschą. Na Soborze Nicejskim w 325 roku wyznaczono jego datę na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Odrodzenie przyrody, świata i ludzi.

W sobotę chrześcijanie spotykają się w kościołach na poświęceniu pokarmów. Wkładają gospodynie do koszyczków chleb, jajka, pieprz, sól, chrzan, kiełbasę, ciasto i baranka – wszystko to przystrajają zielonymi gałązkami i przykrywają serwetą. Odsłaniają, gdy krople święconej wody i boże błogosławieństwo mają paść na jedzenie, które w wielką Niedzielę stanie na stole.

Co ciekawe, przez wiele lat jadło święcono po prostu na dworze. Parafianie zbierali się u jednego gospodarza, pod dworem, krzyżem czy kapliczką i na białych płótnach w otoczeniu odradzającej się przyrody ksiądz święcił przyniesione pokarmy.

Wielka Niedziela czyli Dzień Zmartwychwstania to przede wszystkim Rezurekcja i gromkie Alleluja. Głośne, gromkie i huczne – wystrzałami, kanonadami upamiętniano łoskot odsuwanego kamienia grobowego. I chociaż dziś pewnie nie tak głośno to niemniej uroczyście.

Niedziela to także dzielenie się święconką, aby Dobry Bóg w zdrowiu i pomyślności pozwolił doczekać kolejnej Wielkiej Nocy. I tego Drodzy nasi Czytelnicy Wam serdecznie życzymy.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media