fbpx

Zaszczep dziecko przeciw HPV

Zaszczep dziecko przeciw HPV Zaszczep dziecko przeciw HPV

Starachowicki Szpital realizuje powszechny program szczepień przeciw Human Papilloma Virus (HPV) tj. ludzkiemu wirusowi brodawczaka odpowiedzialnemu za zachorowania na raka szyjki macicy, prącia, a także inne choroby nowotworowe.

Szczepienia są przeprowadzane u dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia w schemacie dwudawkowym. Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14. roku życia i może być zakończone po dacie 14 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu). Dzieci, odpowiadające wiekowo wskazanym zaleceniom do szczepienia, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem) mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu.

Jakie zagrożenie niesie HPV?

Występuje ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce rakotwórcze i o małym ryzyku rakotwórczym. Wywołują one m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale rakotwórczym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. HPV oprócz raka szyjki macicy może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.

Jak dochodzi do zakażenia HPV?

Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu (ryzyko zakażenia niewielkie). Do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Okres wylęgania wynosi od 1 do 8 miesięcy. Okres zakaźności to czas utrzymywania się zmian chorobowych.

Jak zaszczepić dziecko przeciwko HPV?

Umów wizytę poprzez:

• rejestrację w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (41) 273 93 93,

• infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),

• Internetowe Konto Pacjenta,

A następnie przyprowadzić zdrowe dziecko (tj. bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki) na umówiony termin.

Zapisując dziecko na szczepienie w Podstawowej Opiece Zdrowotnej „MEDYK” funkcjonującej przy starachowickim Szpitalu, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek tj. 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9. Obie szczepionki dają porównywalne korzyści i mają schemat dwudawkowy. Odstęp pomiędzy dawkami szczepionki wynosi od 6 do 12 miesięcy.

W sytuacji, gdy twoje dziecko przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki (odpłatnie), a urodziło się w roku 2010 lub 2011, drugą dawkę może otrzymać w ramach programu. Wówczas należy umówić je na pierwszą dawkę poprzez IKP i w trakcie wizyty w POZ pokazać potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Punkt szczepień odnotuje ten fakt, a następnie wprowadzi do systemu i poda drugą dawkę.


reklama


Jak zapisać dziecko na szczepienie poprzez Internetowe Konto Pacjenta? Podpowiadamy!

Należy wykonać poniższe kroki:

• wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”

• przejdź na konto Twojego dziecka

• wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”

• wybierz „Umów się na szczepienie”

• wskaż przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia)

• wybierz termin i miejsce

• potwierdź wybór.

Zawsze możesz sprawdzić termin i miejsce szczepienia na IKP Twojego dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na IKP możesz też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.

Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV

o Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

o Szczepionka jest bezpieczna, dobrze tolerowana i powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

o Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.

o W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepienie o 70% zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media