Zakończyła się rzymska przygoda II LO. Uczniowie wrócili z niezapomnianej podróży pełnej emocji i wzruszeń [zdjęcia]
- Napisał Tomasz Ciok
- Skomentuj jako pierwszy!
- Dział: Fakty
- Wydrukuj
Zakończyła się rzymska przygoda II LO. Uczniowie wrócili z niezapomnianej podróży pełnej emocji i wzruszeń [zdjęcia]
Po tygodniu pełnym wrażeń, refleksji i wspólnej radości, społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Starachowicach powróciła z wyjątkowej podróży do Rzymu. W wyprawie, zorganizowanej dzięki zaproszeniu i wsparciu Honorowego Obywatela Starachowic Hansa Höffmanna, wzięło udział ponad pół tysiąca uczniów, nauczycieli i opiekunów.
Do uczestników w pewnym momencie dołączyli także prezydent Starachowic Marek Materek oraz starosta starachowicki Piotr Babicki, którzy – na zaproszenie organizatora – towarzyszyli młodzieży podczas części wizyty w Wiecznym Mieście. Ich obecność była wyrazem wdzięczności wobec darczyńcy oraz wsparcia dla tej wyjątkowej inicjatywy, łączącej edukację, kulturę i wspólne wartości.
Podczas pobytu młodzież odwiedziła najważniejsze miejsca Rzymu i okolic – Bazylikę św. Piotra, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Katakumby św. Domitylli, Pompeje oraz Monte Cassino. W Watykanie uczniowie uczestniczyli w audiencji generalnej, a przy grobie św. Jana Pawła II zaśpiewali jego ulubioną „Barkę”.
Wyjątkowym momentem była również Msza św. odprawiona 1 listopada – w dniu Wszystkich Świętych – w intencji zmarłych uczniów, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Wzruszający nastrój towarzyszył też wizycie na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie uczniowie oddali hołd poległym żołnierzom.
Nie zabrakło też chwil radości i integracji – wieczorne spacery po Rzymie, wspólne posiłki i pożegnalna kolacja były okazją do rozmów, wspomnień i podziękowań dla Hansa Höffmanna i jego syna Andreasa.
– To był wyjątkowy czas, pełen emocji, wzruszeń i wspólnoty – podkreślali uczestnicy. – Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd, a szczególnie naszemu darczyńcy.
Była to już trzecia wyprawa uczniów i kadry II LO do Rzymu zorganizowana z inicjatywy Hansa Höffmanna, który od lat wspiera szkołę i jej wychowanków. Tegoroczna podróż, po latach przerwy spowodowanej pandemią, miała szczególny wymiar – była symbolem powrotu do wspólnego poznawania świata i pielęgnowania pamięci o wartościach, które łączą ludzi ponad granicami.

Zdjęcia: fb/Bożena Magdalena Mrózek /II LO /P. Babicki /M. Materek































































