fbpx

Scena narodowa dla Kielc? Poseł Kasprzyk ujawnia plan Ministerstwa Kultury

Scena narodowa dla Kielc? Poseł Kasprzyk ujawnia plan Ministerstwa Kultury Scena narodowa dla Kielc? Poseł Kasprzyk ujawnia plan Ministerstwa Kultury

Poseł Rafał Kasprzyk: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach ma szansę zyskać status sceny narodowej – to historyczny moment dla regionu świętokrzyskiego  i polskiej kultury. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Rafał Kasprzyk poinformował  o proponowanym przejęciu Teatru w Kielcach przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wobec działań Zarządu Województwa, zmierzających do obniżenia rangi kieleckiego teatru Ministra Marta Cienkowska złożyła propozycję stworzenia w Kielcach państwowej instytucji kultury. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach dołączyłby tym samym do grona czterech polskich scen narodowych.   

Marszałek obniża rangę teatru, a Ministerstwo chce ją podwyższyć  

- Kielecki Teatr to dobro narodowe – a teraz formalnie może stać się częścią narodowego dziedzictwa. Wszyscy powinniśmy być dzisiaj dumni i wspólnie wspierać tę inicjatywę – podkreślił Poseł Rafał Kasprzyk na konferencji przed budynkiem teatru. 

Poseł Kasprzyk przekazał, że jest w stałym kontakcie z ministrą Cienkowską w celu utrzymania i zwiększenia rangi kieleckiego teatru.  

- Propozycja przejęcia kieleckiego teatru przez państwo to niezwykle ważny krok w rozwoju nie tylko teatru - to impuls, który może pobudzić rozwój kulturalny, turystyczny i społeczny Kielc – zaznaczył Poseł Kasprzyk. 

Urząd marszałkowski blokuje powołanie dyrektora Teatru 

- Od sześciu miesięcy – jak wskazał Rafał Kasprzyk – Urząd Marszałkowski blokuje proces powołania Jacka Jabrzyka na dyrektora, mimo że konkurs na to stanowisko został rozstrzygnięty zgodnie z prawem. 

Na konferencji poseł Kasprzyk przypomniał, że zawiadomiona przez niego Prokuratura Kielce-Wschód prowadzi właśnie śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez zarząd województwa świętokrzyskiego. Poseł skorzysta też z prawa do zabrania głosu na najbliższej sesji sejmiku województwa.  

- W związku z nieprawdziwymi informacjami medialnymi przedstawię aktualną sytuację w dniu 24 listopada na sesji sejmiku. Brak dyrektora może nie tylko obniża bowiem rangę teatru, ale zagraża jego funkcjonowaniu i może spowodować zwrot 20 milionów złotych funduszy norweskich. Za zaniechania urzędu marszałkowskiego znowu zapłacą mieszkańcy – podkreślił Poseł Kasprzyk podczas konferencji prasowej. 

Zaniechanie marszałkini już wpływa na działania artystyczne 

Brak dyrektora już ma ogromne konsekwencje: w bieżącym sezonie zaplanowano tylko trzy premiery – o cztery mniej niż rok wcześniej. Oznacza to realne ryzyko nieosiągnięcia wskaźników wymaganych przez programy dotacyjne. To sygnał, że upór zarządzających województwem: Marszałek Janik i jej zastępców, jest silniejszy, niż dotkliwa konsekwencja zwrotu dotacji. Nie możemy dopuścić, by decyzje administracyjne zniweczyły lata pracy i dorobek instytucji, która ma szansę zostać sceną narodową – zaapelował Poseł Rafał Kasprzyk na zakończenie konferencji. 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media