fbpx

W 163. rocznicę przywołali pamięć o triumfalnej bitwie

W 163. rocznicę przywołali pamięć o triumfalnej bitwie W 163. rocznicę przywołali pamięć o triumfalnej bitwie

Na polanie im. Dionizego Czachowskiego odbyły się uroczystości upamiętniające 163. rocznicę zwycięskiej Bitwy pod Jeziórkiem z 4–5 maja 1863 r. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem „Śladami historii, dziedzictwa kulturowego i przyrody”, a jego celem było uczczenie bohaterów Powstania Styczniowego. 

Bitwa pod Jeziórkiem, stoczona 5 maja 1863 roku w okolicach Ostrowca Św. była jednym z ważniejszych zwycięskich starć powstańczych w naszym regionie. Oddziały dowodzone przez Dionizego Czachowskiego skutecznie przeciwstawiły się wojskom rosyjskim, zapisując chlubną kartę w historii walk o niepodległość Polski.

Podczas rozpoczętych już w piątek obchodów upamiętniających triumfalną potyczkę (powstańcy wykazali się wówczas wysoką mobilnością i skutecznością przeciwko siłom rosyjskim), nie zabrakło pasjonatów historii oraz przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych.

Był wśród nich Grzegorz Bernaciak, Kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Brodach, który od lat angażuje się w popularyzację wiedzy o wydarzeniach związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie Gminy Brody i okolic.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy udziale m.in. ostrowieckiego Nadleśnictwa, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. oraz samorządów i instytucji regionalnych.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media