fbpx

Ruszyła renowacja historycznego nagrobka z 1835 roku

Ruszyła renowacja historycznego nagrobka z 1835 roku Ruszyła renowacja historycznego nagrobka z 1835 roku

Ponad 60 wolontariuszy, w tym m.in. Wójt Ernest Kumek, Radni Rady Gminy, sołtysi, przedstawiciele lokalnych kół gospodyń wiejskich, a także sami mieszkańcy byli zaangażowani w zbiórkę na rzecz renowacji jednego z najstarszych nagrobków, zlokalizowanych na cmentarzu w Krynkach. Zebrane na początku listopada ub. roku fundusze pozwoliły na rozpoczęcie pierwszych prac.

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym w Krynkach odbyła się kwesta na rzecz renowacji jednego z najstarszych nagrobków znajdujących się na miejscowej nekropolii. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, wolontariuszy oraz odwiedzających groby, udało się zebrać blisko 8,5 tys. zł oraz walutę zagraniczną.

W organizację zbiórki włączyli się członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Kryneckie Babeczki” oraz Parafia Wniebowzięcia NMP w Krynkach.

Wśród kwestujących znaleźli się m.in.: Wójt Ernest Kumek, Kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Gminy Iwona Tamiołło, kierownik Centrum Usług Społecznych Piotr Ambroszczyk, Kustosz Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Grzegorz Bernaciak, Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Marcin Góźdź oraz prezes Ludowego Klubu Biegacza Rudnik Sylwester Dudek.

Celem zbiórki była renowacja pochodzącego z 1835 r. nagrobka, znajdującego się w najstarszej części cmentarza. Pomnik poświęcony jest Katarzynie, prawdopodobnie Ralayskiej (litery nazwiska są silnie zatarte). Na nagrobku widnieje poruszająca inskrypcja – cytat z Pisma Świętego.

- Kwesta była nie tylko formą pomocy w ratowaniu zabytku, ale również ważną lekcją społecznej odpowiedzialności i troski o lokalne dziedzictwo. Dziękuję wszystkim kwestującym oraz darczyńcom, którzy okazali ogromne serce, wspierając kwestę datkiem, dobrym słowem i uśmiechem. Dziękuję za wspólne działanie, za pamięć i za to, że razem potrafimy zadbać o dziedzictwo – deklarował kilka miesięcy temu Ernest Kumek, gospodarz Gminy Brody.

Prace związane z odnowieniem nagrobka już się rozpoczęły. Został zdemontowany. 

– W najbliższych dniach realizowane będą kolejne etapy prac. Elementy trafią do pracowni artystycznej Jarosława Dąbrowskiego z Janikowa, w powiecie opatowskim – poinformował ks. Wojciech Zdon, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krynkach.

Zgodnie z założeniami podjęta zostanie m.in. próba odtworzenia liter, znajdujących się na nagrobku. 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media