Miliony złotych na rewitalizację centrum Mirca. Podpisano umowę na unijne dofinansowanie
- Napisał Tomasz Ciok
- Skomentuj jako pierwszy!
- Dział: Fakty
- Wydrukuj
Miliony złotych na rewitalizację centrum Mirca. Podpisano umowę na unijne dofinansowanie
W czwartek, 28 maja, marszałek Renata Janik oraz wicemarszałek Grzegorz Socha podpisali umowy z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027. Wśród beneficjentów znalazła się Gmina Mirzec, która otrzymała potężny zastrzyk gotówki na odmianę swojej centralnej przestrzeni.
– Cieszę się, że miejscowości zyskają nowe życie – zaznaczyła marszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, która w czwartek zawarła umowy z przedstawicielami gmin. Podkreśliła, że każdy z projektów zakłada przywrócenie funkcji użytkowych zdegradowanym dotąd obiektom i terenom.
Projekt pod nazwą „III etap rewitalizacji centrum Mirca poprzez nadanie nowych funkcji oraz poprawę funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej” to duże przedsięwzięcie, którego całkowitą wartość oszacowano na 5 063 448,07 zł. Na realizację tego zadania gmina pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 3 830 595,67 zł.
– Prace będą polegały na funkcjonalnej odbudowie centrum Mirca – powiedział PAP wójt Mirosław Seweryn. W planach jest również odnowa części parku podworskiego.
Szkoła bez barier i ratowanie zabytków
Głównym celem inwestycji jest kompleksowa modernizacja infrastruktury społeczno-edukacyjnej, kulturalnej oraz przestrzeni publicznej na terenie Mirca. W planach ujęto m.in. gruntowną modernizację lokalnej szkoły, która zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN). Ważnym elementem dbałości o lokalne dziedzictwo będzie również renowacja zabytkowego budynku pochodzącego z 1922 roku.
Nowe oblicze parku i zielona energia
Centrum Mirca zmieni się także pod kątem estetycznym i rekreacyjnym. Unikalny charakter zyska przestrzeń publiczna dzięki odnowieniu części parku podworskiego, nowym nasadzeniom zieleni oraz wykonaniu ekranu ekologicznego. W miejscowości powstanie również specjalny plac debat, czyli miejsce przeznaczone do spotkań i dyskusji dla mieszkańców.
Zadbano także o nowoczesną infrastrukturę techniczną i bezpieczeństwo. Projekt zakłada remont drogi oraz parkingu, a przy Ośrodku Kultury zainstalowany zostanie monitoring. Sam budynek ośrodka przejdzie ekologiczną metamorfozę i zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, co pozwoli na produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii.































































