fbpx

Miliony złotych na rewitalizację centrum Mirca. Podpisano umowę na unijne dofinansowanie

Miliony złotych na rewitalizację centrum Mirca. Podpisano umowę na unijne dofinansowanie Miliony złotych na rewitalizację centrum Mirca. Podpisano umowę na unijne dofinansowanie

W czwartek, 28 maja, marszałek Renata Janik oraz wicemarszałek Grzegorz Socha podpisali umowy z przedstawicielami świętokrzyskich samorządów na dofinansowanie projektów rewitalizacyjnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027. Wśród beneficjentów znalazła się Gmina Mirzec, która otrzymała potężny zastrzyk gotówki na odmianę swojej centralnej przestrzeni.

– Cieszę się, że miejscowości zyskają nowe życie – zaznaczyła marszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik, która w czwartek zawarła umowy z przedstawicielami gmin. Podkreśliła, że każdy z projektów zakłada przywrócenie funkcji użytkowych zdegradowanym dotąd obiektom i terenom.

Projekt pod nazwą „III etap rewitalizacji centrum Mirca poprzez nadanie nowych funkcji oraz poprawę funkcjonalności i estetyki przestrzeni publicznej” to duże przedsięwzięcie, którego całkowitą wartość oszacowano na 5 063 448,07 zł. Na realizację tego zadania gmina pozyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 3 830 595,67 zł.

– Prace będą polegały na funkcjonalnej odbudowie centrum Mirca – powiedział PAP wójt Mirosław Seweryn. W planach jest również odnowa części parku podworskiego.

Szkoła bez barier i ratowanie zabytków

Głównym celem inwestycji jest kompleksowa modernizacja infrastruktury społeczno-edukacyjnej, kulturalnej oraz przestrzeni publicznej na terenie Mirca. W planach ujęto m.in. gruntowną modernizację lokalnej szkoły, która zostanie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (OzN). Ważnym elementem dbałości o lokalne dziedzictwo będzie również renowacja zabytkowego budynku pochodzącego z 1922 roku.

Nowe oblicze parku i zielona energia

Centrum Mirca zmieni się także pod kątem estetycznym i rekreacyjnym. Unikalny charakter zyska przestrzeń publiczna dzięki odnowieniu części parku podworskiego, nowym nasadzeniom zieleni oraz wykonaniu ekranu ekologicznego. W miejscowości powstanie również specjalny plac debat, czyli miejsce przeznaczone do spotkań i dyskusji dla mieszkańców.

Zadbano także o nowoczesną infrastrukturę techniczną i bezpieczeństwo. Projekt zakłada remont drogi oraz parkingu, a przy Ośrodku Kultury zainstalowany zostanie monitoring. Sam budynek ośrodka przejdzie ekologiczną metamorfozę i zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, co pozwoli na produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media