Do Starachowic trafi 3,6 mln złotych na utworzenie Filii Środowiskowego Domu Samopomocy Typu C w budynku przy ul. Żeromskiego 1A.
- Dziś podpisaliśmy umowę, która pozwoli dokończyć realizację zadania, które jest tak ważne dla mieszkańców Starachowic. To właśnie na osiedlu Żeromskiego powstanie miejsce stworzone przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących na chorobę Alzheimera i ich rodzinach. To projekt, o który zabiegaliśmy od lat. Pierwszy etap prac wykonaliśmy już wcześniej, ale przez długi czas nie udawało się zdobyć środków na dokończenie inwestycji. Dziś wreszcie możemy powiedzieć: udało się. Mamy finansowanie, podpisaliśmy umowę i możemy działać - podsumował Prezydent Starachowic Marek Materek.
Dzięki pozyskanym środkom Miasto dokończy remont budynku, wyposaży placówkę, a przede wszystkim stworzy nowoczesne miejsce wsparcia, terapii i codziennej pomocy.
- Choroba Alzheimera dotyka nie tylko osoby chore, ale całe rodziny, które każdego dnia mierzą się z ogromnym wysiłkiem opieki nad bliskimi. Dlatego ta inwestycja jest tak ważna i tak bardzo potrzebna - dodaje Prezydent Starachowic.
Filia Typu -C będzie adresowana do osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych i będzie zlokalizowana kilkaset metrów od siedziby ŚDS i Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (ulice Reja i Kochanowskiego). Nieruchomość, na której będzie zlokalizowany Dom typu – C to działka o powierzchni 2 623,00 m², zabudowa podpiwniczonym dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej 585,66 m².
W regionie świętokrzyskim działa 47 środowiskowych domów samopomocy, w tym 9 powiatowych i 38 gminnych. To ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają pomocy w przystosowaniu do życia w środowisku rodzinnym i społecznym.
Opieka Plus
Dodatkowo do Starachowic trafi ponad 660 tys. zł w ramach programu „Opieka 75+” na rozwój usług opiekuńczych dla seniorów. To największa dotacja w województwie świętokrzyskim.
- Program „Opieka 75+” to zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych dla osób starszych, szczególnie samotnych lub samotnie gospodarujących. Adresowany jest do gmin liczących do 60 tys. mieszkańców. W 2026 roku w naszym regionie przystąpiły do niego 44 gminy, a łączne dofinansowanie wynosi 3,6 mln złotych. Największą dotację, w wysokości ponad 660 tys. złotych, otrzymała gmina Starachowice. Wśród największych beneficjentów są także gminy: Końskie z blisko 433 tys. złotych wsparcia oraz Stąporków, do którego trafi ponad 240 tys. złotych - informuje Urząd Wojewódzki w Kielcach.