fbpx

Mamy Biznes w Starachowicach: e-Biznes pomysłem na pracę dla młodej mamy

Choć w Polsce dużo mówi się o polityce prorodzinnej, w Starachowicach młode mamy mają ogromy problem z powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim. Przez pierwszy rok opieki nad dzieckiem dostają zasiłek, ale już po pierwszych urodzinach potomstwa, aż do 3 roku jego życia, mówiąc kolokwialnie – nie mają co z nim zrobić. W Starachowicach nadal nie ma państwowego żłobka.

Rodzice skazani są na pomoc dziadków - o ile ci nie pracują - lub życie „na wymianę”. Tylko jak dbać o rodzinę, gdy żona mija się z mężem w drzwiach, przekazując sobie dziecko i pędząc do pracy na II zmianę? Kasia Falkiewicz znalazła rozwiązanie na swoje problemy. Otworzyła e-biznes i razem z 3-letnią Zuzią pakują paczki dla rodziców, którzy wierzą, że w rodzinie tkwi siła!

Kurier Starachowic: Czy rozpoczęcie e-biznesu to duże wyzwanie?

Kasia Falkiewicz: Na początku nie wydaje się być dużym wyzwaniem. Dopiero z czasem, wchodząc w szczegóły, napotyka się coraz to nowe problemy, które trzeba pokonać aby rozpocząć faktyczną przygodę jaką jest e-biznes. Podsumowując całą drogę którą przeszłam stwierdzam, że dla osoby która wcześniej nie miała do czynienia z branżą e-commerce, jest to trudna podróż. Ale jak widać na moim przykładzie, wszystko jest do zrobienia jeżeli tylko się bardzo chce.

Jakie były Twoje założenia co do biznesu?

Inspiracją do założenia sklepu internetowego były narodziny mojej córeczki. Dzięki niej poznałam wyjątkowe uczucia jakie towarzyszą rodzinie. Moim celem było stworzenie platformy sprzedażowej, na której można kupić takie same produkty dla całej rodziny: dla mamy, taty, dzieci, babci i dziadka. Aby w ofercie były kubki, poduszki, torby i breloki w szczególności ze spersonalizowanymi napisami. Z tej wizji powstał e-sklep www.jakamama.pl którego misją jest podkreślanie i wyrażanie więzi oraz relacji rodzinnych, które są tak ważne w życiu każdego człowieka. Napisy jakie znajdują się na poszczególnych gadżetach to np. „Jaka mama” – na koszulce dla mamy i „Taka córka” - na koszulce dla córki.

Czy otworzenie e-biznesu wiąże się z dużym nakładem finansowym? Skąd pozyskałaś początkowy kapitał?

To zależy na jaką skalę chcemy zacząć działać, czy ma być to profesjonalny sklep z wieloma produktami, czy chcemy tworzyć magazyn, czy chcemy się od razu mocno reklamować. Na początku trzeba pomyśleć o platformie sprzedażowej, logo i domenie, o produktach oraz ich zdjęciach, o optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki, pozycjonowaniu oraz o kosztach związanych z reklamą, pakowaniem i wysyłką. Środki na mój sklep pozyskałam z dotacji na otworzenie działalności gospodarczej jaką oferował Urząd Pracy oraz własnego kapitału.

Jakie były Twoje pierwsze kroki do własnej działalności gospodarczej?

Pierwszym krokiem było napisanie całego biznes planu, następnym zdobycie dofinansowania na podjęcie działalności, kolejnym znalezienie odpowiednich podwykonawców co nie było łatwe. Chcąc sprawdzić wiarygodność oraz jakość produktów i usług odwiedziłam kilka większych miast - w Starachowicach nie znalazłam firm, które spełniłyby moje wymagania.


reklama


E-sklep to dobry pomysł na pracę dla młodej mamy? Jak łączysz obowiązki bycia mamą i bizneswoman?

e-Sklep to świetny pomysł na pracę dla młodej mamy. Daje możliwość elastycznych godzin pracy, bo nie musimy być w niej przez 8 godzin dziennie. Obowiązki nad sklepem mogę wykonywać o różnych porach. Dzięki pomocy kochanej babci która, mimo że nadal pracuje zawodowo, pomaga mi w wolnych chwilach w opiece nad Zuzią. Czasem sytuacja wymaga tego aby coś zrobić pilnie więc robimy to wspólnie - siedzimy razem z Zuzią przy komputerze, przygotowujemy paczki, jeździmy na pocztę, obok której znajduje się plac zabaw i jeśli tylko pogoda pozwala - Zuzia z niego korzysta. Zdarza się, że odwiedzamy razem różne urzędy. Każdy dzień jest inny. Mamy wiedzą, że z małym dzieckiem nie można wszystkiego idealnie zaplanować, także robimy co możemy i kiedy możemy.

Czy Starachowice są dobrym miejscem na prowadzenie takiej działalności? Może praca w większym mieście byłaby łatwiejsza?

Starachowice są dla mnie idealnym miejscem do prowadzenia e-biznesu, jestem blisko rodziny, a codzienne dojazdy w różnych sprawach nie zajmują wiele czasu. Duże miasto nie jest potrzebne do tego typu działalności. Tak naprawdę można to robić z każdego miejsca na ziemi - jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu.

Co byś zmieniła po prawie 2 latach prowadzenia e-biznesu? Przed jakimi błędami możesz ostrzec innych?

Ciężko ostrzec przed błędami. Każdy biznes kieruje się swoimi prawami. Każdy powinien przejść swoją ścieżkę na której napotkane problemy pokona samodzielnie, co wzmocni i ulepszy początkowy plan. Moim błędem była zbyt wysoka ufność do ludzi oraz brak asertywności, przez co poniosłam koszty. Z każdym błędem i porażką uczę się nowych rzeczy, ale co najważniejsze za każdym razem podnoszę się i mimo przeszkód idę do przodu. Ogromną motywacją są klienci którzy piszą pozytywne opinie o sklepie oraz przysyłają zdjęcia z produktami i informacją, że są bardzo zadowoleni - to daje największego kopa do działania.

Czy chciałabyś otworzyć sklep stacjonarny? Czy Starachowice są dobrym do tego miejscem?

Starachowice to miasto, które stale się rozwija i pięknieje, staje się idealnym miejscem dla mieszkańców w każdym wieku. Z punktu widzenia rodzica miasto ma wiele do zaoferowania. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co robi nasz Prezydent, takiego człowieka z zaangażowaniem i oddaniem brakowało naszemu miastu. Mieszkałam jakiś czas za granicami naszego kraju, ale odkąd założyłam rodzinę chciałabym tutaj żyć, mieszkać, pracować i być dumną Starachowiczanką. Czy chciałabym otworzyć sklep stacjonarny? Oczywiście – jeżeli e-sklep rozwinie się wystarczająco i sytuacja na to pozwoli, na pewno pomyślę o takim miejscu z artykułami dla całej rodziny w Starachowicach.

Dziękuję za rozmowę.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media