fbpx

Polecamy

Czy mieszkańcy Starachowic są gotowi do nowoczesnych rozwiązań braku miejsc parkingowych? (zdjęcia)

Szanowni mieszkańcy, większość z nas odczuwa problem parkowania aut pod blokiem. Biorąc pod uwagę, iż dziennie rejestrujemy w mieście ponad sto samochodów problem ten będzie narastał z roku na rok. Tak jak powtarzałem w prezentacji wyborczej nie chcę dzielić mieszkańców na lepszych czy gorszych.

Budowanie parkingów dla jednej ulicy, lekceważąc drugą wzbudza w mieszkańcach niezdrową rywalizację. Proponuję gotowe rozwiązanie inteligentnego wielopoziomowego smart parkingu. Spotkałem się z opiniami, iż niektóre osoby nie chciałyby zostawiać auta z dala od bloku. W związku z tym pomyślałem o wybudowaniu kilku mniejszych smart parkingów. Na początku tygodnia zaprosiłem do Starachowic przedstawiciela oficjalnego producenta smart parkingów, aby wytłumaczył mi na czym polega fenomen tego typu projektów.

Moje rozwiązanie zakłada budowę kilku takich urządzeń na Osiedlu Południe, na które postaramy się pozyskać środki z UE. Każde z nich pomieści .16 aut osobowych o maksymalnej długości 5970 mm, maksymalnej wysokości 1,9 metra oraz masie wspólnej do 38 400 kg. Urządzenie zajmuje ok 33 m2, czyli dwa standardowe miejsca parkingowe, natomiast może pomieścić 16 samochodów. Proces parkowania trwa kilka sekund. Dwukierunkowa rotacja systemu gwarantuje optymalizację procesu odbierania samochodu i skraca czas oczekiwania kierowcy do kilkudziesięciu sekund.

Smart Parking cechuje:

- łatwa obsługa (wystarczy wpisać czterocyfrowy kod pin)

- szybka Instalacja i montaż (5 dni)

- długi okres użytkowania (producent przewiduje kapitalny remont po upływie 20 lat. Remont całościowy polega na pomalowaniu całej konstrukcji oraz wymianie ewentualnych zardzewiałych elementów)

- możliwa Relokacja (możemy wedle potrzeb przenieść całą konstrukcję i zainstalować ją na wcześniej przygotowanym fundamencie)

- bardzo niski poziom hałasu i wibracji (parking może być ulokowany blisko budynków mieszkalnych i biurowych, gdyż nie zakłóca spokoju mieszkańców)

- małe zużycie energii (moc silnika przy modelu na 16 pojazdów to 11 KW)

- "Dziecinnie” prosty proces przeglądów technicznych (proces przeglądów przebiega szybko i sprawnie z racji prostych rozwiązań technicznych)

Chciałbym, aby nasze parkingi były najnowocześniejsze w Europie, dlatego producent zobowiązał się do ulokowania na całej konstrukcji paneli słonecznych o mocy 12 kWp. Zakładając, iż parking będzie pracował do 3 godzin nieprzerwalnie dziennie panele powinny zaspokoić w pełni energię konstrukcji. Koszty eksploatacji sprowadzają się do nasmarowania łańcuchów raz w miesiącu (koszt około 100zł). Parking będzie w pełni monitorowany. W ramach budowania nowoczesnego ekologicznego wizerunku miasta na dachu każdego parkingu przewiduje instalację uli pszczelich. Pozyskany w ten sposób miód będzie darmową formą nagrody dla zasłużonych mieszkańców Starachowic. Wyczuwam pilną potrzebę, aby miasto było mocno kojarzone z ekologią co umożliwi nam lepszą współpracę przy pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć, że:

- inwestycja nie stanowi zagrożenia dla środowiska oraz higieny i zdrowia jego użytkowników. Zamierzenie inwestycyjne nie niesie ze sobą naruszenia zasobów przyrody, o jakich wspomina ustawa z dnia 16 października 1991 roku o ochronie przyrody. Smart Parking nie zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i nie spowoduje zanieczyszczenia powierzchni ziemi, wód gruntowych i wód podziemnych.

- inwestycja w żaden sposób nie narusza interesów osób trzecich: nie stwarza uciążliwości w użytkowaniu działek sąsiednich, nie ogranicza dostępu światła dziennego i słońca, nie powoduje wibracji, nadmiernego hałasu, zakłóceń elektrycznych i promieniowania, spełnia normatywy w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Na terenie inwestycji nie będą składowane surowce lub materiały zawierające substancje toksyczne lub łatwopalne, mogące stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi i środowiska.

- cały parking posiada niemiecki certyfikat zgodności CE (serie SM-L) M8A 10 0260033002, TuV Niemcy.

- do budowy Smart parkingu potrzeba tylko i wyłącznie pozwolenia na postawienie fundamentów.

- na każdy obiekt tego typu otrzymamy pełną gwarancję wraz z serwisem.

Może wielu z Państwa to zaskoczy, ale pierwszy Smart parking powstał w 1932 roku i działa do dziś. Problem z parkowaniem będzie narastał z roku na rok. Postarajmy się wspólnymi siłami rozwiązać problem w nowoczesny sposób. Ubolewam nad rozwiązaniami, które niszczą ostatnie skrawki zieleni w mieście. Poruszając temat pszczół chcę uświadomić Państwu problem ich wymierania, między innymi poprzez stosowanie pestycydów w rolnictwie. Pamiętajmy iż pszczoły to życie, a ich brak doprowadzi do nieodwracalnych przemian środowiskowych. Zachęcam Państwa do pójścia na wybory. Państwa głos ma znaczenie. Budujmy silne, przedsiębiorcze oraz ekologiczne Starachowice. Piotr Waldemar Zielonka za zielonymi, ekologicznymi Starachowicami!

Artykuł sponsorowany ze środków KWW Razem dla mieszkańców.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media