fbpx

Polecamy

"Na czym polega ta robota w Brukseli?” – spotkanie otwarte z Europosłanką Różą Thun (zdjęcia)

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Już 26 maja Polacy wybiorą swoich 51 przedstawicieli. Okres przed wyborami to nie tylko idealny czas do uświadamiania społeczeństwa o znaczeniu wzięcia w nich udziału, ale również okazja dla kandydatów do zaprezentowania swoich planów i poglądów przed głosującymi. 9 maja był tym lepszą datą, bo to właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Europy.

9 maja w Hotelu Europa starachowiczanie mogli wziąć udział w otwartym spotkaniu z Europosłanką Różą Thun. Polka od ponad 30 lat związana jest z ideą integracji Polski z Unią Europejską. W czwartek przedstawiła przed zebranymi mieszkańcami miasta swoje postanowienia na przyszłą kadencję („9 punktów na 9 maja”). Wśród nich znalazły się między innymi: dbanie o integrację Polski z Unią i pozostanie naszego kraju w UE, staranie się o bycie w centrum decyzyjnym, poszerzanie praw konsumentów i pasażerów, zmiana prawa dotyczącego podwójnej jakości produktów, zatroszczenie się o czystość powietrza (np. poprzez rozwój zielonych technologii), a także realizacja programu walki z rakiem (zadbanie o wiedzę na temat leczenia i wykrywalności raka).

Europosłanka przedstawiła również swoje spojrzenie na część trapiących wyborców spraw. Na spotkaniu skupiła się na czterech głównych tematach.

Bezpieczeństwo na drogach

Polacy przodują w rankingach śmiertelnych wypadków na drogach. Edukacja społeczeństwa leży w indywidualnym zakresie działań każdego z państw członkowskich, ale standardy jakie powinny spełniać dopuszczane do ruchu drogowego pojazdy ustanawia Unia. Ma to znaczący wpływ na wzrost bezpieczeństwa na drogach. Przykładem takich działań jest chociażby wprowadzenie nowego wyglądu ciężarówek, w których kierowca będzie miał lepszy widok na to, co dzieje się na drodze.

Jakość produktów

Coraz częściej mówi się o tym, że ten sam proszek przeznaczony na rynek polski, nie jest tak skuteczny jak ten, który trafia przykładowo do konsumentów z Niemiec. Przedstawiciele większych państw nie dostrzegają tego problemu, bo go nie doświadczają. Często mówi się, że jest to tylko szukanie dziury w całym i narzekanie Polaków. Jednak po przebadaniu 100 produktów we wszystkich krajach Unii, aż 10 z nich różniło się swoim składem w zależności od tego, gdzie były one eksportowane. Potwierdziło to przypuszczenia, że często pod tą samą nazwą, w tym samym opakowaniu, kryje się produkt o innym składzie i działaniu. Róża Thun starała się o przygotowanie ustawy zakazującej sprzedaży różnych produktów w takim samym lub łudząco podobnym opakowaniu. W głosowaniu przeszła jednak ustawa wymagająca od producentów znacznie mniejszej, niemalże znikomej lojalności wobec konsumentów z różnych krajów. Europosłanka podkreśliła, że należy zmienić jej treść w przyszłej kadencji. Producent nie musi sprzedawać produktów o takim samym składzie w każdym kraju, ale powinien uszanować prawo do świadomego wyboru kupującego.

Zakaz geoblokowania

Geoblokowanie to ograniczanie dostępu konsumentów do towarów i usług ze względu na to, w jakim kraju się znajdują. Do niedawna nie wszystko można było zakupić w sieci – przeszkodę mogła stanowić narodowość kupującego. Od 3 grudnia 2018 roku wszystkie fizyczne produkty mają być dostępne dla wszystkich kupujących w sieci. Wciąż zdarzają się jednak firmy, które nie przestrzegają tego prawa w pełni i dyskryminują konsumentów z poszczególnych krajów. Ponadto utrudnione jest kupowanie w Internecie treści cyfrowych (ebooki, muzyka itp). Nie zgodzilibyśmy się na to w realnym świecie, więc musimy walczyć z tym zjawiskiem w sieci.

Budżet dla Polski

Róża Thun przedstawiła również zainteresowanym proces pozyskiwania środków na poszczególne inwestycje dla kraju, opowiedziała o tym co leży w kompetencji UE oraz jakie inwestycje wydają się być dla niej najistotniejszymi w budżecie naszego kraju.

Ważnym tematem spotkania było podejście wyborców do Europarlamentu. Europosłanka podkreślała, że Parlament nie jest klubem dyskusyjnym, a prawa ustala wspólnota. Unia Europejska wzrosła na wielkich ideach i wizjach o wymiarze praktycznym. Aby wszystko funkcjonowało jak należy, trzeba połączyć cele z prostym, prozaicznym działaniem. Przed wybranymi w nadchodzącym głosowaniu przedstawicielami Polski wiele pracy, potrzeba działania. Jak stwierdziła Thun „Unia nie robi się sama, to my ją robimy.” Ta praca jest trudna i żmudna, ale daje efekty - prawa, dzięki którym życie obywateli państw członkowskich UE, a więc także Polaków, staje się łatwiejsze.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media