fbpx

Polecamy

Kolejna żywa lekcja historii za sprawą Pikniku Archeologicznego "Rydno" (zdjęcia)

Od czwartku do niedzieli w Wąchocku nad zalewem na rzece Kamiennej trwał XV PIKNIK Piknik Archeologiczny "Rydno" - wyjątkowe spotkanie z naszymi przodkami z epoki kamienia. To żywa lekcja historii, którą zapamiętać można na długo.

W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia organizatorzy przedstawili najważniejsze zagadnienia związane z życiem w tej epoce: metody uzyskiwania ognia, techniki obróbki krzemieni i innych materiałów, metody wytwarzania i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczną sztukę, "gastronomię", magię oraz dodatkowo metody pracy archeologów.

9 i 10 maja (czwartek i piątek) w godzinach 10:00 - 15:00 organizatorzy zaprosili zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej do udziału w "żywej" lekcji najdawniejszej historii. W zainscenizowanych obozowiskach z epoki kamienia uczestnicy mogli zapoznać się z życiem paleolitycznych łowców-zbieraczy oraz pierwszych rolników neolitycznych.

Zaprezentowane zostały również najważniejsze z przewodnikiem, pokazy i prezentacje gości przybyłych z zaprzyjaźnionych archeologicznych instytucji muzealnych i akademickich oraz grup rekonstrukcyjnych, konkursy i inne atrakcje, zagadnienia związane z życiem w epoce kamienia: metody uzyskiwania ognia, narzędzia z krzemienia i innych materiałów, wytwarzanie i zastosowania barwników mineralnych (między innymi "krwicy" otrzymywanej z hematytu wydobywanego w przeszłości na Rydnie), różne rodzaje broni myśliwskiej, prehistoryczna sztuka czy "gastronomia".

Sobota i niedziela to z kolei wydarzenie "Podróż do epoki kamienia". Była to okazja do tego, by podejrzeć jak żyli paleolityczni łowcy-zbieracze oraz pierwsi rolnicy neolityczni, nauczyć się rozniecać ogień i wykonywać krzemienne narzędzia, spróbować swoich sił w paleolitycznym "polowaniu", czy posmakować "pieczeni z mamuta”. Te dni dodatkowo wzbogacono o plenerową wystawę, Piknikowe Kino, spacer po Rydnie czy pieszą wycieczkę.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media