fbpx

Polecamy

Koalicja Europejska jest szansą dla Polski. Rozmowa z Adamem Jarubasem

Rozmowa z Adamem Jarubasem, Marszałkiem woj. świętokrzyskiego w latach 2006 – 2018, kandydatem Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego

Koalicja Europejska jest szansą dla Polski

Nie szkoda Panu, że nie jest już Pan Marszałkiem województwa?

Przewagę w sejmiku województwa uzyskali radni PiS, stąd zmiana Zarządu Województwa. Siłą rzeczy, po 12 latach, mam teraz inne wyzwania, które sprawiają mi równie dużą satysfakcję…

Co konkretnie?

Prowadzę wykłady dla studentów na Uniwersytecie Świętokrzyskim, na kierunkach Stosunki Międzynarodowe i Bezpieczeństwo. Pracuję też w Starachowicach jako Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych. Ponadto kandyduję z drugiego miejsca listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego.

Ale czy nie brak jednak panu odpowiedzialności, jaką ponosił pan jako Marszałek?

Byłem szczęśliwy mogąc pracować dla mieszkańców województwa, planując i realizując bardzo wiele inwestycji, działając na rzecz wzmocnienia potencjału społecznego naszego regionu. Praca ze studentami to też bardzo duża odpowiedzialność. Staram się przekazać moim podopiecznym wiedzę i doświadczenie, które zdobyłem. A studenci są bardzo wymagający.

Czym w takim razie chciałby Pan zająć się w Parlamencie Europejskim? Czy sprawy samorządu terytorialnego to ten obszar?

Tak, oczywiście, mam przecież olbrzymie doświadczenie w tym zakresie, które mogę tam spożytkować. Ale chciałbym zająć się w Parlamencie Europejskim także sprawami rolnictwa i obronności.

Jest pan wiceprezesem PSL, więc sprawy rolnictwa to oczywistość, a skąd zainteresowania tematyką obronną?

Tematyka obronna – to bezpieczeństwo, a to dotyka nas wszystkich. Obecny rząd, mimo propagandy sukcesu, bardzo zaniedbał ten obszar, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę potencjału polskiego przemysłu obronnego.

Ale przecież rząd chwali się sukcesami w tej dziedzinie.

Kupowanie gotowego sprzętu, bez offsetu, z pominięciem wykorzystania potencjału polskich zakładów to wielki błąd. Dam przykład MESKA ze Skarżyska-Kamiennej. Fabryka ta powinna stać się kluczowym producentem amunicji, filarem produkcji systemów przeciwpancernych i przeciwlotniczych dla naszego wojska. Potencjał tych zakładów nie jest teraz w pełni wykorzystywany a obecny rząd nic nie robi, aby MESKO rozwijało nowe technologie. Dla przykładu, w ramach programu Homar kupowane będą gotowe rakiety Himars z USA, bez chociażby minimalnego udziału strony polskiej w ich produkcji.

Mówi się, że wybory do PE przyniosą wyższą frekwencję, gdyż z uwagi na kalendarz wyborczy są prologiem przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

I tak jest, dlatego tak bardzo ważna jest mobilizacja. Mam nadzieję, że powstanie Koalicji Europejskiej i realna szansa na zwycięstwo nad PiS spowoduje wysoką frekwencję. Koalicja Europejska jest wspólnotą celów. A jednym z nich, prócz proeuropejskiej reprezentacji w PE, jest odsunięcie PiS od władzy w jesiennych wyborach, bo partia Kaczyńskiego szkodzi pozycji Polski w Europie i szkodzi polskiej demokracji.

Czy mógłby rozwinąć Pan tę myśl?

Polsce powinno i musi zależeć na silnej i zjednoczonej Unii Europejskiej, bo tylko taka jest gwarantem podmiotowości w zmieniającym się świecie. Proszę zwrócić uwagę, że po okresie dwubiegunowości – rywalizacji USA i ZSRR, później – układzie jednobiegunowym, gdzie przez ostatnie 30 lat USA miały status jedynego supermocarstwa na świecie, obecnie rośnie potęga Chin i Indii. I tylko silna, zjednoczona Europa może stać się podmiotem i graczem w rywalizacji mocarstw na świecie. I dlatego też uważam, że to co robi PiS, szkodzenie zjednoczonej Unii szkodzi też Polsce. Ponadto działania PiS to nic innego niż pełzający Polexit. Przecież PiS chce współpracować z ugrupowaniami, które wprost kwestionują ideę integracji europejskiej. Głosowanie na PiS i w konsekwencji dalsze ich rządy to ryzyko takie jak w przypadku Wielkiej Brytanii – wyjścia z Unii.


reklama


Tylko silna, zjednoczona Europa może stać się podmiotem i graczem w rywalizacji mocarstw na świecie. To co robi PiS, szkodzenie zjednoczonej Unii, pełzający polexit, szkodzi też Polsce.

A jeśli chodzi o pozycję Polski w Europie, to czy obniżanie standardów demokracji w Polsce nie jest szkodzeniem tej pozycji? Prokuratura i media w cudzysłowie „publiczne” już są kompletnie podporządkowane PiS-owi i mają służyć głównie utrzymaniu przez nich władzy. PiS dąży też do podporządkowania sobie sądów – jak dotąd nie udało mu się to i tylko dzięki temu mamy jeszcze w Polsce demokrację. Proszę przypomnieć sobie sprawę skandalicznego zatrzymania byłego szefa KNF i decyzję sądu w tej sprawie. Chodzi mi oczywiście o próbę obciążenia odpowiedzialnością za sprawę SKOKU Wołomin osoby, która z nadużyciami tam walczyła. Sąd uznał, że to zatrzymanie było całkowicie bezpodstawne. Ja dodam od siebie – że służyło zapewne „przykryciu” zarzutów w prawdziwej aferze Komisji Nadzoru Finansowego, czyli dotyczącej nominata PiS.

Czy jednak to sprawy obyczajowe nie będą decydować o wyniku wyborów? Ostatnio bardzo dużo mówi się o LGBT i możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne, jakie jest Pana zdanie na ten temat.

Nasza obecności w Koalicji Europejskiej jest gwarantem tego, że koalicja nie skręci w lewo, bo my jesteśmy gwarantem wartości wolnorynkowych i konserwatywnych. PSL nigdy nie zgodzi się na adopcję dzieci przez homoseksualistów, bo byłoby to wyrządzanie krzywdy tym dzieciom.  Wróćmy pamięcią do dzieciństwa - pamiętajmy, że dzieci są czasem bardzo brutalne i często wybierają sobie kogoś, kto jest przedmiotem ataków i trudno coś z tym zrobić. Dzieci adoptowane przez pary homoseksualne mogłyby stać się obiektem ostracyzmu wśród rówieśników i chociażby z tego powodu nie może być na to zgody.

Koalicja Europejska, bo:

  1. Chcemy, aby Polska odzyskała znaczącą rolę w Europie.
  2. Chcemy, aby PiS nie szkodził już demokracji w Polsce.
  3. Bezpieczniejsza Polska to Polska w Unii, a nie poza nią.

Na jaki wynik pan liczy?

Koalicja Europejska jest szansą dla Polski i głęboko wierzę, że zwyciężymy w majowych wyborach. To bardzo ważne, aby osoby, które będą nas reprezentować w Parlamencie Europejskim były tam po to, aby współpracować z innymi, a nie dzielić. Aby razem tworzyć Unię Europejską, która liczy się ze stanowiskiem Polski i go uwzględnia. Myślę, że mamy szansę zdobyć ponad 40% głosów.

Na koniec krótkie podsumowanie, jedno zdanie dlaczego powstała Koalicja Europejska i dlaczego warto na was głosować… ?

Jednym zdaniem to pewnie się nie da, ale postaram się krótko. Po pierwsze Koalicja Europejska powstała, bo chcemy, aby Polska odzyskała znaczącą rolę w Europie. Po drugie - bo chcemy, aby PiS nie szkodził już demokracji w Polsce. Po trzecie – bo bezpieczniejsza Polska to Polska w Unii, a nie poza nią. Dlatego też każdy głos oddany 26 maja, a potem jesienią, jest tak ważny dla naszej przyszłości.

Materiał finansowany ze środków KW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media