fbpx

Polecamy

WATCH DOCS po raz 4 czwarty w Starachowicach (zdjęcia)

4 czerwca w Hali Lejniczej starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbyło się uroczyste otwarcie 17. Objazdowego Festiwalu Filmowego „WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie”.

- Spotykamy się już, a może dopiero, po raz czwarty. Warto jednak wiedzieć, że WATCH DOCS to najstarszy warszawski festiwal filmów dokumentalnych. Wystartował w 2001 roku. To druga najważniejsza na świecie impreza filmowa, która zajmuje się prawami człowieka. Co roku na festiwalu prezentowanych jest około 70 światowej klasy filmów. W tamtym roku koło 100 tysięcy osób obejrzało nagrodzone dokumenty. – mówiła na wstępie Przewodnicząca Rady Programowej Anita Utnik.

Swój ogromny i stale zwiększający się zasięg wydarzenie zawdzięcza nie tylko niezwykle ważnej tematyce i potrójnej formule. W grudniu w Warszawie rusza festiwal międzynarodowy, a od stycznia startują festiwale objazdowe. W tegorocznej edycji Festiwal zawita do 40 polskich miast, na tej liście znajdują się także Starachowice.  Trzecia odsłona wydarzenia to platforma, na której można oglądać nagrodzone filmy.

Po uroczystym otwarciu wydarzenia przyszedł czas na nagrodzenie zwycięzców konkursu plastycznego „Mały i duży. Prawa człowieka w świecie dziecka.” To szczególna inicjatywa starachowickiej edycji WATCH DOCS, dopełniająca przesłanie imprezy. Do komisji konkursowej napłynęło aż 115 prac, więc wyłonienie najlepszych z nich było niełatwym zadaniem. Ostatecznie przyznano nagrody główne i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych.

W pierwszym dniu festiwalowym pokazano dwa filmy: „Anubumin” w reżyserii Zanny Begg oraz „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” Łukasza Bluszcza. Była to okazja do refleksji nad ociepleniem klimatycznym i jego skutkami.

WATCH DOCS w Starachowicach ruszył pełną parą. Wybitne filmy, wydarzenia artystyczne i spotkania z ciekawymi ludźmi. To wszystko od 4 do 8 czerwca w Kinie Kotłownia w Muzeum Przyrody i Techniki.

„Będzie gorąco, nie tylko przez słońce, które już pojawiło się za oknem.” – dodała na zakończenie Przewodnicząca Rady Programowej.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media