fbpx

Polecamy

Tajemniczy grot odkopany w lesie na terenie Nadleśnictwa Starachowice (zdjęcia)

Szukali przedmiotów z okresu wojny obronnej 1939 r., a znaleźli tajemniczy grot. Zabytek w lesie na terenie Nadleśnictwa Starachowice znaleźli członkowie Stowarzyszenia Grupa Ochrony Zabytków Fort ze Starachowic.

Zamiast pamiątek po wojnie na głębokości ok. 15 cm znaleziono zakopany żelazny grot włóczni. Grot ma 26 cm długości. Znalezisko wstępnie datowano na okres cesarstwa rzymskiego.

Teren został zabezpieczony, a znalezisko pozostało w ziemi do dyspozycji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Konserwator zezwolił Stowarzyszeniu na wyjęcie grotu z ziemi.

Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort wykonuje poszukiwania z wykorzystaniem wykrywaczy metali na podstawie pozwolenia udzielonego Decyzją Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach nr 3341/2019 z 24 kwietnia.

Gdyby poszukiwania odbywały się bez zezwolenia, to zgodnie z obowiązującym prawem za przywłaszczenie artefaktów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury "poszukiwaczom skarbów" może grozić kara pozbawienia wolności do lat 10.

grz / polsatnews.pl / P. Dygas / fot. Stowarzyszenie Grupa Ochrony Zabytków Fort / Nadleśnictwo Starachowice

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media