fbpx

Polecamy

Mieszkaniec Starachowic z ekologicznym apelem do sprzedawców

Mieszkaniec Starachowic z ekologicznym apelem do sprzedawców Mieszkaniec Starachowic z ekologicznym apelem do sprzedawców

Z inicjatywą ograniczenia ilości opakowań plastikowych na rzecz tych papierowych wyszedł mieszkaniec miasta, który w tej sprawie złożył petycję do Urzędu Miejskiego.

Pan Ryszard proponuje, by m.in. w Galerii Skałka i na Targowisku Miejskim wprowadzić stosowny zakaz.

Poniżej treść petycji:

„Proponuję, aby Urząd Miejski w podległych mu placówkach handlowych tj. Galeria Skałka i Targowisko Miejskie, wprowadził do Regulaminu tych placówek zakaz stosowania toreb i opakowań plastikowych i zastąpić je papierowymi, głównie przy sprzedaży:

- mięsa i wyrobów mięsnych, pieczywa i wyrobów cukierniczych
- warzyw, owoców kwiatów, żywności przetworzonej i nasion zbóż
- ubrań, tekstyliów, chemii gospodarczej, wyrobów AGD i innych.

Wyroby te można sprzedawać w opakowaniach i torbach papierowych lub do toreb zakupowych klientów. Oczywiście wprowadzenie takiego zakazu należy poprzedzić okresem przygotowawczym. Dzięki temu będzie Pan Prezydent prekursorem walki z opakowaniami plastikowymi, bo i tak nie ucieknie Pan od tego tematu, gdyż rząd RP i cały kraj już zauważa ten temat. W tym celu należałoby wzmocnić Straż Miejską i odpowiednio wyposażyć. (…) Po wprowadzeniu tego zakazu Straż Miejska musiałaby go bardzo rygorystycznie egzekwować, a kupców nie przestrzegających tego zakazu należałoby eliminować z placówek handlowych. Oczywistym jest, że wzorem Urzędu Miasta pójdą inne organizacje handlowe i również zaczną ten zakaz wprowadzać.” 

I odpowiedź magistratu:

„Urząd organizuje kampanie społeczne mające na celu promowanie ekologii. Ostatnia akcja „Czyste Starachowice: kierowana była do szkół, stowarzyszeń oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta. Celem zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście, Starachowiczanie mogą ubiegać się do dofinansowanie kosztów wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne źródła energii. Planowany jest również zakup butelkomatu, by zachęcić mieszkańców mieszkańców do segregacji odpadów. W zamian za plastikową butelkę maszyna wyda 10 groszy. Zachęcając sprzedających do stosowania w swoich lokalach w Galerii „Skałka” opakowań biodegradowalnych, w zmian Urząd Miejski w Starachowicach będzie promował ich stoiska w witrynach reklamowych. Wprowadzenie zakazu stosowania toreb i opakowań plastikowych w placówkach handlowych: Galeria „Skałka” i Targowisko Miejskie byłoby sprzeczne w obowiązującymi przepisami prawnymi w Rzeczypospolitej Polskiej. Propozycja eliminowania z powyższych placówek handlowych kupców, którzy nie przestrzegaliby tego zakazu pozbawiłaby ludzi pracy, a zatem wzrost bezrobocia w Starachowicach. Byłoby to nieetyczne względem handlujących i ich rodzin. Zmiana mentalności społeczeństwa i skłonienie do ekologicznego trybu życia spowoduje brak konieczności wprowadzania zakazów.”

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media