fbpx

Polecamy

Wizyta amerykańskiej młodzieży (zdjęcia)

Starachowice odwiedził urodzony w 1928 r. w Wierzbniku Howard Chandler wraz z młodymi Amerykanami.

Howard Chandler, ocalały z Holocaustu żydowski mieszkaniec dawnego Wierzbnika po raz kolejny gościł w Starachowicach. Była to wizyta wyjątkowa ponieważ Howard Chandler świętował w grudniu 90-te urodziny.

Wraz z nim przyjechali młodzi uczestnicy wyjazdów edukacyjnych Classrooms Without Borders ze Stanów Zjednoczonych. Wzorem lat ubiegłych goście ruszyli śladami żydowskiej historii Starachowic. Odwiedzili rynek w Wierzbniku, gdzie oddali hołd żydowskim mieszkańcom Wierzbnika zamordowanym przez okupanta niemieckiego w październiku 1942 r.

W imieniu społeczności miasta kwiaty przy tablicy upamiętniającej ok. 4500 Żydów wywiezionych w październiku 1942 r. z Wierzbnika do obozu zagłady w Treblince złożyła zastępca prezydenta miasta Ewa Skiba oraz prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Jerzy Miśkiewicz.


reklama


Następnie goście pojechali na cmentarz żydowski na osiedlu „Trzech Krzyży”, gdzie odprawili krótkie nabożeństwo za zmarłych. Dla Howarda Chandlera wizyta była okazją do sentymentalnego powrotu do lat dziecięcych. Do śladów, które społeczność żydowska zapisała na kartach historii Starachowic.

Źródło: UM Starachowice

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media