fbpx

Polecamy

Chcą walczyć z handlem nielegalnymi papierosami i tytoniem na bazarach i targowiskach

Jest to kolejna odsłona działań Koalicji na rzecz walki z szarą strefą zawiązanej między przedsiębiorcami, przedstawicielami rządu oraz służb państwowych.

To m.in. dzięki tej współpracy wielkość szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce systematycznie spada. W 2015 r. szara strefa stanowiła nawet 19 proc polskiego rynku wyrobów tytoniowych.  W 2017 r. wynosiła niecałe 16 proc., a w 2018 r. spadła do najniższego w  historii prowadzonych badań poziomu 11,3 proc. (wg Instytutu ALMARES).

Chcielibyśmy zwiększyć świadomość społeczeństwa w zakresie zagrożeń związanych z nielegalnymi wyrobami, w tym produktami tytoniowymi. Wraz z organizacjami branżowymi, takimi jak BCC podejmujemy wspólne działania  w walce z szarą strefą, w tym wypadku w zakresie wyrobów tytoniowych. Naszym celem jest podniesienie świadomości i ograniczenie popytu na nielegalne produkty. Dotychczasowe działania KAS oraz innych służb odpowiedzialnych za zwalczanie przestępczości gospodarczej, podejmowane również we współpracy z branżą tytoniową, dają już wymierne efekty – powiedział nadinspektor Piotr Walczak, wiceminister finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Mimo podjętych działań, problem handlu nielegalnymi papierosami i tytoniem na bazarach i targowiskach wciąż istnieje. Konsumenci często nie są świadomi faktu, iż kupując wyroby tytoniowe niewiadomego pochodzenia wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Często nie zdają sobie też sprawy, że za nielegalnym handlem papierosami na targowiskach stoją zorganizowane grupy przestępcze.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie nielegalnych wyrobów tytoniowych i ograniczenie popytu na nielegalne produkty oraz utrudnienie ich dostępności. Organizatorzy akcji przygotowali cały pakiet materiałów informacyjnych m.in. ulotki, plakaty, ogłoszenia prasowe oraz spot internetowy.

Docelowo kampania ma objąć swoim zasięgiem województwa, w których udział nielegalnych wyrobów tytoniowych jest największy.


reklama


 Dzięki współpracy przedsiębiorców, instytucji państwa i podległych mu służb poziom szarej strefy wyrobów tytoniowych w Polsce systematycznie spada. Chcemy zrobić kolejny krok w kierunku budowania świadomości społecznej nt. handlu i kupowania nielegalnych wyrobów tytoniowych. Jakie są tego konsekwencje dla jednostek, całego społeczeństwa i budżetu. Fantastycznie, że wspiera nas w tym Krajowa Administracja Skarbowa – powiedział Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club

Ostatnie sukcesy w walce z tytoniową szarą strefą to efekt działań regulacyjnych uszczelniających rynek, racjonalnej polityki akcyzowej oraz ogromnego wysiłku służb państwowych. Działania te mają bezpośrednie przełożenie na stabilizację i wzrost legalnego rynku, a tym samym na zwiększenie wpływów budżetowych z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych. W 2018 r. były one o ponad miliard złotych większe niż w 2017 r. i osiągnęły najwyższy poziom w historii: 19,8 mld zł. (wg. Ministerstwa Finansów).

 

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media