fbpx

Polecamy

Duże pieniądze na drogi w powiecie starachowickim od wojewody (zdjęcia)

11 lipca w gabinecie prezydenta miasta Marka Materka odbyła się konferencja prasowa poświęcona inwestycjom w mieście. Gościem spotkania była Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. Oprócz niej w konferencji udział wzięli przedstawiciele władz odbierających środki z funduszy.

- Przybyłam dziś do powiatu starachowickiego, do gminy Starachowice. Dziękuję panu prezydentowi, że możemy tutaj razem podpisać umowę – nie tylko z gminą Starachowice, ale również z gminą Brody i powiatem Starachowickim. – mówiła na wstępie wojewoda.

Podczas spotkania podpisano umowy przekazania środków z funduszy dróg samorządowych na realizację postawionych przez lokalne władze działań.

Na realizację zadania „Przebudowa ulicy Granicznej w Starachowicach z urządzeniem miejsc postojowych” wojewoda przekazała prawie 438 tysięcy złotych spośród całkowitej wartości wydatków kwalifikowanych – 875 tysięcy. Remont ulicy już trwa, a promesa została przekazana jakiś czas temu.

Gmina Brody na zadanie „Przebudowa drogi gminnej Kuczów – Dziurów” otrzymała kwotę 595 tysięcy spośród potrzebnych 990 tysięcy.

Powiat starachowicki oprócz środków z funduszu dróg samorządowych (ponad 562 tysiące na zadanie „Przebudowa drogi powiatowej Tychów Nowy – Ostrożanka” wystąpił również z wnioskami o remont dróg w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, stąd Starosta i Wicestarosta Powiatu otrzymali 3 kolejne umowy: na remont drogi powiatowej Siekierno – Radkowice – Rzepin-Kolonia, remont drogi powiatowej Łomno – Zarzecze oraz przebudowę drogi powiatowej Pawłów – Bukówka – Zapniów. Zadania te dofinansowywane są z budżetu państwa w 80%, pozostałe 20% musi wygenerować powiat.

Jak podkreśliła wojewoda, to już kolejne zrealizowane zadania (na przełomie lat 2016/2019 do powiatu przekazano ponad 26 mln złotych, do miasta ponad 17 mln, do gminy Brody prawie 7 mln), a nie jest to koniec dofinansowywania inwestycji. W tym momencie jednym z priorytetów jest jak najszybsze pozyskanie środków na remonty zniszczeń po nawałnicach. Jest m.in. szansa na szybkie wykonanie remontu kanalizacji deszczowej, która została uszkodzona przy wlocie do Lubianki. Temat samego zalewu także nie mógł zostać pominięty. Prezydent Marek Materek mówił o niezwłocznej reakcji i pomocy wojewody w zdobyciu brakujących po przetargu środków na remont jazu wodnego na zbiorniku Lubianka. Dzięki temu w ostatnich dniach udało się rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę, tak by w 2020 roku można było rozpocząć sezon kąpielowy nad zalewem.

Ze środków zewnętrznych zagwarantowanych na ten rok przez wojewodę aktualnie w toku są prace na ulicach: Granicznej, Żytniej, Na Szlakowisku, Stromej; wybrano także wykonawcę prac na ulicach: Dolnej i Podlesie.

Wojewoda przekazała już do premiera listę zadań w ramach funduszu dróg samorządowych w tegorocznym naborze. Zgłoszone zostały: przebudowa ulicy Fryderyka Lempe z remontem mostu na rzece Kamiennej, modernizacja ulicy Krańcowej, budowa tzw. „nowej Moniuszki” (połączenia między ulicą Kielecką a Nowowiejską). Prezydent Marek Materek deklaruje, że miasto przygotowane jest do jak najszybszego wyboru wykonawców w razie sukcesu. Być może jeszcze w tym miesiącu premier zaopiniuje zadania. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, ich wykonanie będzie mogło rozpocząć się jeszcze w tym roku. Jak podkreślali obecni na konferencji przedstawiciele władz, owocną współpracę umożliwia sprawne działanie między samorządami, środkami rządowymi i służbami wojewody.


reklama


1 komentarz

  • Kamil
    Kamil piątek, 12 lipiec 2019 08:30 Link do komentarza

    Jak coś w temacie budowy dzieje się w powiecie to nie mogło zabraknąć naszej Marzenki z Brodów :)

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media