fbpx

Polecamy

W Starachowicach stanął pierwszy butelkomat! (zdjęcia)

- Uruchamiamy butelkomat, w którym można oddawać zarówno butelki typu PET, jak również puszki aluminiowe. Konieczne jest, aby osoba, która oddaje ten materiał, wrzucała go kodem kreskowym do góry. W zamian otrzyma kupon o wartości 10 groszy, który będzie można wymienić na zniżki bądź zamienić na bilety do Kina Kultura i Miejskiej Pływalni przy ul. Szkolnej – mówił Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas konferencji na temat pierwszego butelkomatu w mieście.

Urządzenie kosztowało 26 000 złotych. Według założeń butelkomat jest w stanie przyjąć około 40 butelek na minutę. Pojemnik na butelki ma pojemność 500 litrów, pojemnik na puszki – 300 litrów. Regularnym odbieraniem odpadów będzie zajmowała się Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. W chwili obecnej butelkomat ustawiono w Urzędzie Miejskim przy ul. Radomskiej, planowane jest jednak przeniesienie urządzenia w centrum miasta, do Galerii Handlowej Skałka.

Jak podkreśla prezydent, ustawienie butelkomatu w Starachowicach ma być sygnałem oddolnego oczekiwania wprowadzenia systemu zwrotnych butelek plastikowych i puszek. Z tego względu w naszym mieście nie planuje się kupna kolejnych urządzeń, władze liczą na to, że z czasem obecność maszyn będzie wymogiem w całym kraju. Prezydent wydał zarządzenie zachęcające miejskie jednostki do ograniczenia użycia materiałów jednorazowych. Władze starają się także o to, aby wszystkie osoby chcące uzyskać patronat Prezydenta Miasta nad prowadzeniem danej imprezy, również ograniczały użycie tych materiałów. Wszystko to po to, by Starachowice stały się miastem ekologicznym, czystym i zadbanym.

Ponadto, jak mówił Ernest Kumek – p. o. kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego – kupno butelkomatu jest częścią „Programu edukacji ekologicznej dla miasta Starachowice na lata 2019/2020”, a zwiększenie liczby materiałów trafiających do recyklingu doprowadzi w przyszłości do zmniejszenia się wysokości opłat gospodarowania odpadami. Segregacja opłaci się i nam, i środowisku!


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media