fbpx

Polecamy

Młodzi, aktywni, kreatywni–polsko-ukraiński dialog kulturowy

„Młodzi, aktywni, kreatywni–polsko-ukraiński dialog kulturowy” – to tytuł projektu realizowanego przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach w partnerstwie z Barskim College'm Transportu i Budownictwa Narodowego Uniwersytetu Transportu. Ma on na celu wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą, a także rozszerzenie współpracy pomiędzy Powiatem Starachowickim i Rejonem Barskim. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, wspierającej bezpośrednie kontakty oraz współpracę młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych, dobrosąsiedzkich relacji między społeczeństwami obu krajów.

W roku 2019 na dofinansowanie polsko-ukraińskich projektów młodzieżowych przeznaczono 3 mln 800 tys. zł, z czego 67 157 zł trafiło do naszego powiatu, na projekt „Młodzi, aktywni, kreatywni–polsko-ukraiński dialog kulturowy”, przygotowany przez Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Starachowicach.

Projekt ma na celu wzmocnienie współpracy między Polską i Ukrainą, a także rozszerzenie współpracy pomiędzy Powiatem Starachowickim i Rejonem Barskim. Zakłada nawiązanie kontaktów pomiędzy szkołami partnerskimi, integrację między uczestnikami tj. młodzieżą z Polski i z Ukrainy, poznanie regionów i kultur krajów partnerskich i nawiązanie przyjaźni w środowisku międzynarodowym. Bierze w nim udział 24 uczniów szkół partnerskich i 4 opiekunów, którzy wymienią się doświadczeniami na temat kultury spędzania wolnego czasu, razem będą poznawać sztukę żeglarską i opowiedzą o swoich zainteresowaniach.
Projekt realizowany jest zgodnie z zasadami i metodologią edukacji poza formalnej.

Młodzież wybrała zagadnienie - czas wolny jako kategoria polityki młodzieżowej. „Powiedz jak spędzasz czas wolny, a powiem kim jesteś...” to motto, które chcą wspólnie, w grupie międzynarodowej przedyskutować. Projekt ma pokazać, że wśród młodego pokolenia jest wielu młodych ludzi, posiadających pasje, zainteresowania i „pomysł na siebie”, rozumiejących problemy rówieśników w innych krajach i skorych do nawiązywania międzynarodowych kontaktów oraz wymiany doświadczeń.


reklama


W ramach projektu zaplanowano dwa spotkania młodzieży – w Polsce i na Ukrainie. Przez 7 dni, począwszy od 1 września br. uczestnicy będą gościć w Polsce. Grupa spędzi 2 dni w Starachowicach. Goście z Ukrainy odwiedzą w tym czasie szkołę partnerską - Technikum nr 2 w Starachowicach, spotkają się z Zarządem Powiatu, poznają Muzeum Przyrody i Techniki oraz odbędą wizytę studyjną w Zakładzie MAN Bus Sp. z o.o. Ze Starachowic cała, 24 osobowa grupa wraz z opiekunami uda się do Polańczyka, na 5-dniowy obóz żeglarski na Jeziorze Solińskim. Z kolei od 30 września do 5 października br. uczniowie spotkają się w Barze, gdzie będą prezentować swoje regiony „małych Ojczyzn”. W ramach programu kulturowego odwiedzą Winnicę i Kamieniec Podolski. Wezmą też udział w warsztatach z rękodzieła ludowego i śpiewania pieśni ludowych w językach narodowych. Młodzież zaprezentuje ponadto swoje talenty: wokalne i muzyczne, sportowe oraz taneczne. Oprócz gry na tradycyjnej gitarze, przedstawiciel grupy ukraińskiej zaprezentuje narodowy instrument Ukrainy – sopilka. Z kolei nasi uczniowie pochwalą się umiejętnościami w zakresie programowania z wykorzystaniem klocków LEGO MINDSTORMS EV3. Zaplanowano także wizytę w partnerskiej szkole w Barze, która specjalizuje się w kształceniu specjalistów w branży motoryzacyjnej (serwis i naprawa samochodów, silników) oraz w budowie i remontowaniu dróg, autostrad, lotnisk. Bardzo dobrze wyposażone, nowoczesne pracownie będą atrakcyjną propozycją dla młodzieży i okazją do porównania systemów edukacji polskiej i ukraińskiej. Autorką i koordynatorem projektu jest Beata Sławińska-Kopyś – wicedyrektor szkoły.

- Realizujemy Europejski Plan Rozwoju Szkoły, który zakłada umiędzynarodowienie placówki min. poprzez rozwój kontaktów z krajami europejskimi i wzmacnianie kompetencji międzykulturowych uczniów i nauczycieli. Szkoła współpracuje z wieloma krajami i wspólnie zrealizowała wiele projektów finansowanych z funduszy europejskich – ostatnio to Erasmus+, dzięki czemu uczniowie mogą wyjeżdżać na zagraniczne praktyki zawodowe i nawiązywać kontakty z rówieśnikami z krajów partnerskich. Cieszę się, że do naszych zagranicznych partnerów dołączyła Ukraina, w czym miał swój udział wicestarosta Dariusz Dąbrowski – dodała dyrektor Grażyna Małecka.

Projekt jest odpowiedzią na pojawiające się nowe wyzwania i potrzeby społeczne, wynikające ze zwiększającego się udziału cudzoziemców z Ukrainy w życiu społeczno-gospodarczym naszego miasta, regionu i kraju. W 2005 r. podpisane zostało Porozumienie o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Powiatem Barskim a Powiatem Starachowickim, którego celem jest wzajemna promocja powiatów i prezentacja dziedzictwa kulturowego.

- 5 września 2005 r. Powiat Starachowicki i Rejon Barski podpisały Deklarację o Partnerstwie, a następnie Porozumienie o Współpracy Partnerskiej. Celem tej współpracy jest wzajemna promocja powiatów i prezentacja dziedzictwa kulturowego. Aktywnym uczestnikiem tego partnerstwa jest także Rejonowe Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie Polaków w Barze. Młodzież ze Starachowic uczestniczy w obchodach Dni Kultury Polskiej w Barze. W Starachowicach organizowane były Dni Kultury Ukraińskiej w Polsce. W 2015 r., w ramach dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury programu: Polsko - Ukraińska Wymiana Młodzieży, odbyła się wymiana młodzieży pomiędzy zespołami działającymi przy Rejonowym Kulturalno - Oświatowym Stowarzyszeniem Polaków oraz Stowarzyszeniem Promocji Talentów przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Młodzież polska i ukraińska uczestniczyła w warsztatach artystycznych. Poprzez dyskusje uczestnicy wymiany poznawali kulturę i tradycję obydwu regionów.

Współpraca w zakresie ochrony zdrowia zaowocowała przekazaniem przez Powiat Starachowicki dla szpitala w Barze sprzętu do diagnostyki RTG oraz karetki reanimacyjnej marki MERCEDES wraz z wyposażeniem. Cieszy fakt, iż partnerstwo zawiązane zostało także pomiędzy szkołami zawodowymi, a owocem tej współpracy jest realizowany właśnie projekt – podsumował wicestarosta Dariusz Dąbrowski.

Źródło: Powiat starachowicki

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media