fbpx

Polecamy

Starachowiczanie uczcili pamięć o Powstaniu Warszawskim… muzyką (zdjęcia)

1 sierpnia to Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. W tym roku Starachowiczanie wspólnie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia zrywu wieczornicą na Skwerze im. Zdzisława Rachtana "Halnego" przy Alei Armii Krajowej.

Organizatorami wydarzenia byli Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju oraz Klub Żołnierzy Rezerwy w Starachowicach. Podczas wieczornicy usłyszeć można było piosenki z okresu Powstania Warszawskiego w wykonaniu zespołu estradowego „Wiarusy” i piosenki warszawskie wykonywane przez kapelę „Szmelcpaka”.

Wydarzenie zgromadziło wiele osób w różnym wieku – zaczynając od maluchów nucących piosenki razem z występującymi, kończąc na naocznych świadkach historii powstańczego zrywu. Większość zgromadzonych włączała się w śpiew zespołów, by uczcić pamięć o czasach powstania.

To właśnie muzyka, śpiew, były szczególnie ważnymi komponentami wieczornicy. Choć życie w wojennej Warszawie było niezwykle ciężkie, jej mieszkańcy często starali się podtrzymywać drobne elementy zwykłej codzienności. Jednym z tych elementów była właśnie muzyka. Powstańcy z piosenką na ustach szli do walki, kobiety nuciły swoim dzieciom, w chwilach wytchnienia ludzie wspólnie śpiewali. Utwory, które kiedyś pokrzepiały serca mieszkańców wojennej Warszawy i podnosiły ich na duchu, w ubiegły czwartek były symbolem pamięci o znojach codzienności tamtych ludzi.

Po występach muzycznych podsumowano wyniki gry miejskiej pod nazwą „Godzina W” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest. Grę współtworzyły także Harcerska Grupa Rekonstrukcyjna Starachowice i 38. Starachowicka Drużyna Harcerska.


reklama


Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media