fbpx

Polecamy

Wrażliwi Społecznie apelują do prezydenta o skuteczną kampanię referendalną

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, wnioskodawca referendum w sprawie budowy tak zwanej "spalarni odpadów" które ma odbyć się 8 września zwołali w czwartek konferencję prasową na starachowickim Rynku podczas której prezes stowarzyszenia, Paweł Lewkowicz zaapelował do prezydenta miasta o przeprowadzenie skutecznej, wszechstronnej oraz rzeczowej kampanii referendalnej.

Treść apelu:

Na Prezydencie miasta Starachowice spoczywa obowiązek wykonania uchwały Rady Miejskiej w Starachowicach z dnia 25 lipca 2019 r. o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie istotnej dla wspólnoty lokalnej, dotyczącej planowanej budowy Instalacji Odzysku Energii tzw. „spalarni odpadów”.

Istotnym elementem ważności referendum jest odpowiednio skuteczna i wszechstronna kampania referendalna z możliwością dotarcia do optymalnie wszystkich mieszkańców Starachowic. Od dnia podjęcia ww. uchwały Rady Miejskiej trwa formalna kampania referendalna. Jaka jest każdy widzi i słyszy. Zgodnie z art.28 ustawy referendalnej, kampania referendalna służy wyjaśnieniu istoty problemu i pytania postawionego w referendum, a także prezentowaniu stanowiska inicjatora, partii politycznej, zrzeszenia mieszkańców w sprawie poddanej pod referendum.

W związku z powyższym wnosimy o przeprowadzenie w dniach 20-23 sierpnia br. z możliwością rozszerzenia spotkań na kolejny tydzień - szeroko zakrojonej akcji referendalnej zawierającej;

a) spotkania informacyjne z udziałem mieszkańców, zainteresowanych organizacji i merytorycznych moderatorów mających wiedzę z zakresu ciepłownictwa, technologii termicznego unieszkodliwiania (spalania) odpadów i gospodarki odpadami,

b) opracowanie i dystrybucję do mieszkańców Starachowic materiałów informacyjnych (około 21 tys. szt.) wyjaśniających istotę problemu,

c) sporządzenie raportu z przeprowadzonej kampanii referendalnej i umieszczenie jej na BIP Gminy Starachowice.

Dobrą praktyką jest upowszechnienie informacji o referendum, nie tylko w sposób zwyczajowo przyjęty (skromne plakaty i komunikaty na portalu www.starachowice.eu), tylko w formie jak najszerszej. Wszak Pan Prezydent zachęcał do udziału w referendum mówiąc o kampanii referendalnej.

Wiedząc, że niekiedy różnie jest ze słowami i czynami Pana Prezydenta, prosimy o uszanowanie apelu i wzięcie go pod uwagę z szacunku do mieszkańców, celem umożliwienia zdobycia cennych informacji (nt. Instalacji Odzysku Energii). Ważne jest też odpowiedzialne traktowanie finansów publicznych. Wskazane byłoby także przeprowadzenie akcji referendalnej również podczas tegorocznych Dni Starachowic.

Panie Prezydencie, My wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową. A jak powiedział brytyjski antropolog społeczny Ernest Gellner „Bez społeczeństwa obywatelskiego, nie ma demokracji”. Zapewne więc jakość kampanii referendalnej wpłynie na świadomość obywatelską i frekwencję w dniu referendum 8 września 2019 r.

Zarząd Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę

Kronika policyjna

Straż pożarna

Sport

Menu

Polecamy

Social media